Ay’ın ayrıntılı jeolojik haritası oluşturuldu

ayın detaylı jeolojik haritası

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), NASA ile Ay ve Gezegen Enstitüsü (LPI), uydular ve Apollo görevlerinden elde edilen verilerden yararlanarak Ay’ın ilk kapsamlı jeolojik haritasını bir araya getirdi.

4,5 milyar yıllık uydumuz Ay, çok çeşitli kaya, krater ve diğer ilginçlikteki jeolojik özelliklerden oluşuyor. Ay’ın jeolojik yapısını güncel olarak daha detaylı incelemek için, bilim insanları Apollo görevinden elde edilen bölgesel haritalarla uydulardan elde edilen en son verileri birleştirdiler.

Eski haritaların güncel bilimsel verilerle yenilenmesi, bilim insanlarının Ay’ın oldukça ayrıntılı bir haritasını oluşturmaları sağladı. Güncel jeolojik harita, 1: 5.000.000 ölçeğini gösteriyor.

USGS Başkanı ve eski NASA astronotu Jim Reilly, “İnsanlar, her zaman Ay ve onun verileriyle çok ilgilendiler. USGS ile NASA’nın gelecekteki görevler için birlikte çalışmaları ve USGS’nin NASA’ya kaynak yardımında bulunduğunu görmek sevindirici bir adım.” dedi.

Bilim insanları, birleştirilmiş Ay jeolojik haritasının gelecekteki görevleri için planlı hareket edilmesinde önemli olduğunu söylüyor. Ayrıca uzaktan Ay çalışmaları yapan araştırmacılar için önemli bir kaynak olacağı öngörülüyor.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu USGS’te jeolog olarak görev yapan Corey Fortezzo ise, oluşturulan haritayı onlarca yıllık projelerin en üst noktası olarak görüyor. Fortezzo, “Ay’daki bölgesel keşiflerin geri kalan alanlarla ilişkilendirilmesini sağlayacak olan bu harita, bilimsel çalışmalar için hayati önem taşıyor.” diye belirtiyor.

Oluşturulan yüksek çözünürlüklü videoyu incelemek için: www.usgs.gov/media/videos/unified-geologic-map-moon

Haritanın yüksek çözünürlüklü versiyonu için ise: https://astrogeology.usgs.gov/search/map/Moon/Geology/Unified_Geologic_Map_of_the_Moon_GIS

Uzay’a en az sizinde bizim kadar ilgi duyduğunuzu biliyoruz. Uzay-Havacılık kategorisini ziyaret ederek daha birçok ilgi çekici yazıyı okuma fırsatı bulabilirsiniz ?

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.