Avustralya uzay yarışında “varım diyor”!

avustralya uzay

Yerel uzay şirketi Gilmour Space, hibrit roketler üzerinde çalışmak için Queensland Üniversitesi araştırmacıları ile işbirliği yapıyor. Planladıkları roket tasarımları ile hibrit roketlerle 2022’ye kadar küçük uyduları alçak yörüngeye fırlatmayı hedefliyorlar. Ekip, bu çalışmanın uzay endüstrisi için çok değerli olacağı konusunda hemfikir. 

Dr. Ingo Jahn, “Yurtdışından ürün satın almak yerine ihtiyacımız olan bileşenler Avustralya’da üretilecek. Böylelikle imalat endüstrisinde gelişme ile uzay alanında yaptığımız atılımlar önemli birer adım olacak” dedi. 

Ekip mümkün olduğunda güçlü ama bir o kadar da hafif olacak yakıt besleme sistemini geliştirmeyi ve onaylamayı bekliyor. Dr. Jahn’ın açıkladığı gibi “Roketler için yakıt dağıtım sistemleri en karmaşık mühendislik zorluklarından biridir.”

Bu kolay bir iş değil, Dr. Jahn zorluklarını da belirtti: “Onlar (roketler) birden fazla sistemin kesişme noktasında yer alıyorlar; hafif kalmak için inanılmaz güçte yoğun olmaları gerekiyor, geniş sıcaklık ve basınç aralıklarında çalışmalı ve güvenlik açısından kritikler”.

Eğer ki böyle bir yakıt besleme sistemini hibrit bir şekilde başarabilirlerse bu elektrikli araçlar gibi hem çevre dostu hem de teknoloji adına büyük bir atılım olacaktır.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.