Avrupa Uzay Ajansı’nın 520 gün izole yaşayan ekibinden karantina için ipuçları

Avrupa Uzay Ajansı Astronotları
Avrupa Uzay Ajansı Astronotları

Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın Mars500simülasyon görevinde yer alan astronotlar, karantinada güçlükler çekenler için 520 gün inzivada kaldıkları deneyimden ipuçları paylaştı. Dünyanın pek çok yerinde devam eden karantina uygulamaları yüzünden evde geçirdiğimiz vakit oldukça arttı. 

Simülasyon görevleri, astronotları uzaya göndermeden, onları uzay ortamına hazırlamak için hazırlanan psikolojik deneylerdir. Özellikle Mars’a uzun süreli seyahat gerektiren görevler için, mürettebat bir yıl boyunca zor koşullarda birlikte çalışarak hazırlanmaya çalışır.

2007 yılında Mars500 simülasyonu, mürettabat ekibiyle birlikte üç farklı gönüllü ekibinin gerçekleştirdiği en uzun soluklu simülasyon çalışması olarak biliniyor. Rusya, Fransa, İtalya ve Çin’den altı kişilik mürettebattan oluşan görev, 520 gün sürmüştü. Simüle edilmiş bir uzay aracından geçirilen 520 günde, güneş ışığı, taze yiyecek ve temiz hava olmadan yaşadılar. Bu deneyim sayesinde mürettebat ekip ve onları inceleyen bilim adamları, tecrit hayatı hakkında pek çok şey öğrendiler.

Mars500 mürettebat üyelerinden biri, Fransız mühendis Romain Charles, Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın videosunda zor ortamlarda sağlıklı kalmak için dokuz ipucu paylaştı:

  1. Durumun geçici olduğunu farkında olmak. Bu dönemde yapmak istediğiniz ama yapamadığınız şeyleri daha sonra yapabileceğinizi unutmayın.
  2. Meşgul olmak. İnziva durumunda sıkılmak ve tembelleşmek normaldir. Bundan kaçınmak için kitap okuma, müzik dinleme gibi hobilerle meşgul olun. Charles, geçirdiği inzivada Rus ekibiyle konuşarak Rusçasını geliştirmeye çalıştığını söyledi.
  3. Şimdiki zamanı düşünmek. Uzun vadeli karantina durumunu düşünmektense şimdiki zamanı düşünmek, zamanı daha yönetilebilir kılar.
  4. Gündüz ve gece döngülerine önem verin. Düzenli uyku döngüleri insanları iyi hissettirir bu yüzden her gün aynı saatte uyanmaya ve yatmaya çalışın.
  5. Şimdiki zaman. Bir seferde bir gün almak, uzun vadeli hapsi düşünmekten daha yönetilebilir hissettirir.
  6. Yaratıcı olun. Yeni şeyler deneyerek ve eğlenerek monotonluğu kırmaya çalışın.
  7. İletişimde kalın. Aileniz ve arkadaşlarınızla düzenli iletişiminizi sürdürmeniz kendinizi daha iyi hissettirecektir.
  8. Enerji harcamak. Üzerinizdeki fazla enerjiyi egzersiz ve aktivitelerle harcamaya çalışın.
  9. Sonrası için kendinize ödüller belirlemek. Charles, inzivadan sonra ilk kez taze yemek yediğinde yaşadığı sevinci mutlulukla anlatıyor. Bu gibi gelecek hayalleri de insanları daha iyi hissettirir.

Uzay’a en az sizinde bizim kadar ilgi duyduğunuzu biliyoruz. Uzay-Havacılık kategorisini ziyaret ederek daha birçok ilgi çekici yazıyı okuma fırsatı bulabilirsiniz 🚀

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.