Astronotlar yerine uzay robotları!

astronot robot

Gitai isimli Japon girişimi, yörüngedeki uzay istasyonlarına insan astronotlar yerine insanvari telebulunuş robotlarının gönderilmesi fikrini sundu. 

Astronotların yörüngeye gönderilmesi hem çok pahalı hem de riskli durumlar ortaya çıkarabilen bir süreç. 2017 yılında kurulan, uzay projeleri için robotikler üzerine çalışan Gitai şirketi, uzaktan kontrol edilebilen veya yarı özgür robotların uzaya gönderilmesinin çok daha ekonomik olduğunu düşünüyor. Açıklamalara göre, uzaya astronot yerine robot gönderilmesiyle Japonya’nın uzay ajansı mevcut maliyetin yüzde 90’ından kar edebilir. Ancak bu konudaki esas problem, robotları bir insanın yerini alabilecek kadar işlevli hale getirebilmekten kaynaklanıyor. 

Yörünge robotları

Gitai’nin fikrine göre insan operatörleri Dünya’dan onları kontrol ederken uzay robotları araştırmaları sürdürecek. Uzay robotlarının uzaktan kontrol edilmesi fikri aslen, drone pilotlarının mürettabatsız uçakları kontrol etmesini benziyor. Bu sistem sayesinde uzay araştırmaları çok daha ucuz ve güvenli hale gelebilir. 

Japon astronot Naoko Yamazaki konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bize yardım edebilecek robotlara ihtiyaç var. Gelecekte, bu görevlerin uzaktan yürütülmesini veya robotları işi tamamen üstlenmelerini sağlamalıyız.” dedi.

Fikrin zorluğu ise bilim insanlarının yerini alabilecek robotlar geliştirmek. Gitai, geçtiğimiz yıl bu görevleri gerçekleştirebilecek bir robotun demosunu yayınladı ancak pandemi salgını cihazın geliştirilmesinin önüne geçti. 

Girmai CEO’su Sho Nakanose ise uzay robotlarının geleceği konusunda iyimser yaklaşıyor. Nakanose açıklamasında, “İnsanların sadece uzaya gitmenin yanı sıra, uzayda çalışacakları dönemlere tanıklık edeceğiz. Gelecek için robotlarımızın Blue Origin ve SpaceX gibi uzay şirketleri için üsler yaratmasını istiyoruz.” dedi. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.