Astronotlar için yeni uzay habitatı tasarlanıyor

uzay istasyonu iç tasarım

ABD merkezli, uzay ve savunma teknolojileri alanında faaliyet gösteren Northrop Grumman şirketi, NASA’nın uzay istasyonuna insan habitatı tasarlamak için 187 milyon dolar aldı. Bu paranın, modülün tasarımını 2020 yılının sonuna kadarki araştırma kısmını finanse etmeye ayrılması planlanıyor.

NASA, astronotların bir süre yaşaması için ayın yörüngesinde yer alan uzay istasyonu Lunar Gateway için habitat modülü tasarlanması için Northrop Grumman şirketiyle anlaştı.

Geçen yıl NASA’nın Lunar Gateway istasyonu için yerleşik ve lojistik habitatı olarak bilinen HALO adındaki mürettabat kabini tasarlayacağı açıklanmıştı. Geçtiğimiz gün ise NASA uzay ajansı anlaşmanın bazı şartlarını açıkladı. Northrop Grumman’ın, bu yıl sonuna kadar tamamlanması beklenen ön tasarım incelemesi aşamasını finanse etmek için 187 milyon dolar alacağı duyuruldu.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine yaptığı açıklamada, “Bu sözleşme için finanse edilen para, sağlam ve sürdürülebilir ay operasyonları inşa etme planımızın önemli bir kilometre taşı.” dedi. “Lunar Gateway istasyonu, NASA’nın uzun vadeli Artemis programının önemli kısmını oluşturuyor. HALO habitatı, Mars’ta gelecekteki insanlı görevlere hazırlanmamız için iletlememizi sağlayacak.” diyerek görevin önemini belirtti.

Artemis, NASA’nın 2024’te Ay’a iki astronot gönderme ve 2028 yılına kadar çevresinde sürdürülebilir bir insan varlığı oluşturmayı amaçlayan mürettabatlı keşif programıdır. Ajans bu çalışmaları başarıyla tamamlayarak 2030’lu yıllarda Mars’a astronot göndermeyi planlıyor.

Orion mürettabat kapsülü, Lunar Gateway istasyonunda HALO habitatıyla birlikte astronotlara yaşam desteği sağlayacak.

Artemis programının ana öğelerini ise NASA’nın Orion mürettabat kapsülü ile uzay fırlatma sistemi olarak bilinen SLS mega roketi oluşturuyor. Orion, 2014 yılında bir test göreviyle denenmişti ancak SLS henüz denenmedi. Önümüzdeki yıl SLS mega roketinin denenmesi bekleniyor.

Lunar Gateway ve Artemis programları, uluslararası kamu şirketleri ve özel sektördeki ortaklarıyla önemli işbirlikleri oluşturması bekleniyor. Bu ortaklıklardan ilki olan Northrop Grumman şirketine ek olarak Avrupa Uzay Ajansı’yla da Orion hizmet modülü üzerine anlaşma sağlandığı biliniyor.

Kapak görseli: Denis RutkovskySpace Station Interiors

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.