Airbus pilotsuz uçak testi gerçekleştirdi

airbus pilotsuz uçak

Airbus’ın kendi kendini uçurabilen uçağı taksiyi, kalkış ve inişi tamamlayarak tamamen otonom uçuş için kapıları araladı

Otopilot sayesinde kalkıştan sonra uçakların kendilerini uçurmaları ve pilotların uçuşun çoğunda arkalarına yaslanıp rahatlamaları durumu genel bir inanç. Ancak Airbus, bir yolcu jetinin herhangi bir pilot müdahalesi olmadan karmaşık manevralar yapabileceğini kanıtladıktan sonra bu genel inancı bir sonraki seviyeye taşıdı.

Avrupalı ​​üretici, amiral gemisi uçaklarında pilotların sadece izlediği; otonom taksi, kalkış ve iniş aşamalarından oluşan test uçuşlarını başarıyla tamamladı.

Yeni Airbus A350-1000 XWB ile, uçağa bir çift göz kazandıran “görüntü tanıma teknolojisini” başarıyla kullandığı 500’den fazla uçuş gerçekleştirildi. Airbus, A350’nin dış kameralarıyla entegre olan teknolojinin, uçuş aşamalarını tamamen kendi başına gerçekleştirmesini sağladığını açıkladı.

Uçuş testlerinin ilk kilometre taşı, Airbus’un Fransa’daki Toulouse-Blagnac Havalimanı’ndan otonom kalkışları başarıyla gösterebildiği Aralık ayında gerçekleşti. İlk testte pilotların yapması gereken tek şey uçağı piste hizalamak oldu, sonrasında arkalarına yaslandılar ve uçağın kendi başına kalkışını izlediler.

Airbus, jetinin kendi başına inip taksi yapabileceğini kanıtlarken, kapılar artık tamamen otonom uçuşlara açıldı. Airbus’ın bunu nasıl başardığına bakalım.

Uçak için yepyeni gözler eklendi

Üreticiye göre Airbus, 2018 yılında Otonom Taksi, Kalkış ve İniş projesi veya ATTOL olarak bilinen otonom uçuş test programına başladı. En yeni jetlerinden biri olan Airbus A350-1000 XWB, uçağın gelişmiş teknolojik özellikleri sayesinde proje için biçilmiş bir kaftandı.

Program, yerdeyken uçağa rehberlik etmek ve kuyruktan ve iniş takımlarından bakış açıları sağlamak için pilotlar tarafından kullanılan A350’nin yerleşik kameralarına büyük ölçüde güvenecek. Yolcular bile, kalkış ve inişin benzersiz bir görünümü için kameralara erişebilir, standart TV şovları ve filmlerinden kurtulabilecekler.

Airbus, temelde uçağa gözlerini kazandırmak ve pist ile taksi yollarını görmesine izin vermek için kamera sistemini yeni teknolojiyle entegre etmiş bulunuyor.

İlk başarı otonom testi Aralık ayında yeni teknoloji kullanılarak yapılan otomatik bir kalkışla gerçekleşti. Pilotlar uçağı hizalamak zorunda kalsa da devamında jet, pistte hızlanırken ve uygun zamanda kalkarken otonom olarak hareket etti. Esasen rüzgâr da dahil olmak üzere bir çok faktör kalkış sırasında bir uçağı kazaya sürükleyebiliyor ve bunun önüne geçilmesi için pilotların her şeyi kontrol altında tutması gerekiyor. Ancak bu durum Airbus’ın yeni uçuş teknolojisi sayesinde pilot için tüm işi halletti.

Kendi kendine inişi ve taksi yapmayı öğrenecek

Kalkış gerçekleştikten sonra, jet’e kendi başına nasıl ineceğini öğretmenin zamanı geliyor. Bilgi sağlayan GPS ve radyo sinyalleri sayesinde neredeyse tüm yolcu jetleri yüksek derecede otomasyonla inebilir, ancak bu otonom denemeler uçağın mevcut altyapıdan bağımsız olarak tüm işi yapmasını sağlayacak.

Airbus, veri toplamak ve teknolojinin uygulanabilirliğini göstermek için 500’den fazla uçuş gerçekleştirdikten sonra, aynı zamanda altı seferde toplam 30 inişi otonom bir şekilde gerçekleştirerek programda başarıya ulaştığını duyurdu .

Yeni teknoloji, özellikle A350’nin popülaritesi; Virgin Atlantic Airways, Delta Air Lines, Fiji Airways, Air France, Cathay Pacific, South African Airways, Singapore Airlines ve Qatar Airways gibi havayolu şirketlerinde arttıkça havayolu şirketlerinin uçaklarını işletme yollarını değiştirebilir.

Üretici, sadece yolcu alanında değil, askeri alanda da otomatik teknoloji ile tam gaz ilerliyor. Nisan ayında bir Airbus A310 MRTT, Atlantik üzerinde otomatik bir şekilde havadan havaya yakıt ikmali yaparak bu konuda bir ilk oldu.

Bu, ABD hükümetinin Hava Kuvvetleri’nin bir sonraki yakıt ikmal uçağı tercihinde Airbus A330 MRTT’yi seçmesiyle Boeing KC-46 Pegasus’a büyük bir darbe oldu.

Yine de Airbus yolcu jetleri için yapay zekanın kokpitteki pilotların yerini almayacağını, ancak iş yükünü azaltmaya yardımcı olarak uçmayı daha güvenli hale getireceğini belirtiyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.