ABD yapay zekalı İHA filosu kuruyor

abd yapay zeka ai iha drone

ABD Hava Kuvvetleri’nin yapay zeka destekli insansız hava araçları (İHA), pilotlar için tehlikeli olan görevleri gerçekleştirmek üzere tasarlandı.

ABD Hava Kuvvetleri ordu, “Skyborg” isimli yapay zeka desteğiyle üretilen uçağının ilkinin 2023 yılında göreve alınacağını söyledi. Böylece robot uçaklar, savaş uçağı dünyasına girmiş olacak. Silahlı insansız hava araçları “Skyborg”lar, savaş uçaklarına yakın mesafede uçabilen ve diğer tehlikeli görevleri gerçekleştirebilen insansız hava araçları olarak tanımlanıyor. Bu robot uçaklarının pilotlu uçaklardan daha ekonomik olması hava kuvvetleri filosunun düşük bir maliyetle büyümesinde önemli rol oynayacak.

Hava kuvvetleri, Skyborg uçağının farklı tiplerini geliştirmeleri için birden fazla şirkete toplamda 400 milyon dolara yakın ödeme yapacak. Üretilen İHA’lar, birden fazla uçuş yapabilecek şekilde tasarlanacak. Böylece filo bir uçak kaybettiğinde yeri diğer drone’larla doldurulabilecek.640

İlk üretildiğinde uçabilen bir yapay zeka olarak tasarlanan Skyborg’un bir pilotun Star Wars filmindeki R2-D2 gibi asistanlığını sağlaması veya kendi başına otonom bir uçağı uçuran AI elemanı olarak kullanılması düşünülüyordu. Ancak üzerinde yapılan geliştirmeler sayesinde Skyborg, yüksek performanslı, savaş uçağı benzeri droneları uçurabilmesi yeteneği kazandı.

Skyborg dronelarının düşman hava ağlarında uçuş yapması, düşman hatlarında keşif görevlerine çıkması veya ağır savunmalı hava sahalarında hedefleri vurmak gibi tehlikeli görevlerde kullanılması planlanıyor. Bir Skyborg dronu, F-22 veya F-35 savaş uçakları gibi füze de taşıyabiliyor.

Tasarlanan droneların, diğer uçaklardan, arazi, engel ve tehlikeli hava koşullarından kolayca kurtulabilmesi ve otonom olarak inişe geçebilme gibi yeteneklere sahip olması planlandı. Bu özellikler, uçaklara yakıt sağlamak, iletişim ağı taşımak, istihbarat toplamak ve arama kurtarma gibi diğer tehlikeli görevleri de gerçekleştirebileceği anlamına geliyor.

ABD hava kuvvetlerinin Kratos Defens, Boeing Avustralya, General Atomics ve Lockheed Martin şirketleriyle anlaştığı düşünülüyor. Ancak bu şirketlerin hangi uçakları sunacağı henüz belli değil.

Skyborg konsepti hava kuvvetlerinde önemli bir devrim niteliği taşıyor. ABD kuvvetleri giderek büyümesini arttırıyor ve daha ekonomik fiyatlarda daha nitelikli uçaklara yatırım yapmayı tercih ediyor. Tehlikeli görevleri pilot gerektirmeden yürütebilen Skyborg uçaklarının mevcut alternatiflerine göre ucuz bir seçenek oluşu sayesinde ABD, uçak filosunu maliyeti arttırmadan büyütebilecek.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.