ABD uzay kuvvetleri ilk silahını duyurdu

ABD uzay kuvvetleri US Space Force
ABD uzay kuvvetleri US Space Force

ABD uzay kuvvetleri , geçtiğimiz günlerde ilk saldırı silahını açıkladı. Uydu sinyali bozucu işleviyle silah, uydu iletişimini engelleyebiliyor ve uydu yörüngelerini geçici olarak etkisiz hale getirebiliyor.

Interesting Engineering’in açıkladığı rapora göre, bu savunma sistemlerinin arkasındaki teknoloji zaten yıllardır varlığını sürdürmekteydi. Ancak cihazlar geçen ay ABD uzay kuvvetlerine teslim edildi. Bu silahlar sayesinde ABD uzay kuvvetleri, karşı uyduları bulunduğu yerden devre dışı bırakabilecek güce sahip oldu.

Silahlanma yarışı

Bu siber saldırı silahları ABD uzay kuvvetleri için yeni olsa da, dünya için o kadar yeni değil. Popular Mechanics dergisinde yayınlanan açıklamada Rusya ordusunun 2019’dan beri benzer silahları sahip olduğu belirtiliyor.

Sinyal bozucuların çalışma sistemleriyle ilgili teknik detaylar gizli tutulurken, Popular Mechanics dergisi 2017’den beri dünyanın dört bir yanında bu sisteme benzeyen en az 13 sistemin bulunduğunu söylüyor.

Lojistik Kabus

Diğer bir adıyla “karşı iletişim sistemleri” olarak bilinen bu tür savunma sistemleri, hedefledikleri uydulara zarar vermese bile mesajlarının iletim süreciyle diğer iletişim ağları ve askeri uydular için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Oluşturulan iletişim eksikliği, askerlerin önemli bir görevdeyken iletişim ağlarının aniden kesilmesi gibi hayati tehlikelere sebep verebilir. Daha kötü bir senaryo kurarsak, ülkelerin füze uyarı sistemlerinin aniden devre dışı kalması ve yıkıcı bir saldırıya karşı tamamen savunmasız kalması da mümkün.

Uzay’a en az sizinde bizim kadar ilgi duyduğunuzu biliyoruz. Uzay-Havacılık kategorisini ziyaret ederek daha birçok ilgi çekici yazıyı okuma fırsatı bulabilirsiniz 🚀

 

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.