ABD Uzay Kuvvetleri gizemli uzay aracı için yeni görev planlıyor

Amerika Uzay Kuvvetleri'nin gizemli uzay aracı

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri yetkilileri geçtiğimiz gün yaptıkları açıklamada, 16 Mayıs tarihinde yörüngede yıllardır hayatını sürdüren gizemli X-37B uzay aracının kullanılacağı yeni bir görev başlatacağını duyurdu. 

Geçtiğimiz gün yayınlanan rapora göre, X-37B, ulusal askeriye ve NASA için bilimsel bir araştırma sürdürecek. Görevi gerçekleştirecek olan FalconSat-8 isimli uydu, uzay aracı tarafından yörüngeye taşındıktan sonra gerçekleştireceği iki araştırma projesi olduğunu biliniyor. Bu görevleri ilki NASA için gerçekleştirilen, kozmik radyasyon etkilerini incelemek amacıyla bitki tohumlarının uzaya gönderilmesi. Diğer görev ise, ABD Deniz Araştırma Laboratuvarı için güneş enerjisini toprağa yayabilen ve bir güç kaynağı olarak kullanılmak üzere mikrodalgalara dönüştürülmeyi amaçlıyor. 

X-37B’nin uzaydaki üretken çalışmalarına rağmen, ABD Hava Kuvvetleri genellikle uzay gemisinin orada ne yaptığını ayrıntılı olarak açıklamıyor. 2017 yılındaki bir görevi tamamladığında ABD Hava Kuvvetleri, X-37B’nin “ileri rehberlik, navigasyon ve kontrol, termal koruma sistemleri, aviyonik, yüksek sıcaklık yapıları, konformal yeniden kullanılabilir yalıtım, hafif elektromekanik uçuşu içeren teknolojileri test ettiği açıklamasını yapmıştı.

X-37B uzay aracının sahibi ABD Hava Kuvvetleri olmasına rağmen, ordunun yeni kurulan bir kolu olan uzay kuvvetleri, bu uzay aracının fırlatılması, yörüngedeki operasyonları ve inişinden sorumlu. 

X-37B uzay aracı programı, 1999 yılında başlamıştı ve 2010 yılında ilk görevini gerçekleştirmişti. X-37B ekibi, uzay aracını ABD Uzay Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu gibi sadece, çevik ve ileriye dönük bir girişim olarak tanımlıyor. Uzay Kuvvetleri şefi ise her lansmanın önemli bir kilometre taşı olduğunun altını çiziyor.

ABD Hava Kuvvetleri yetkilisi Randy Walden basın açıklamasında, “X-37B’nin bir hizmet modülü olarak kullanılacağı ilk görev olacak.” diye belirtti. Aracın arkasına takılan servis modülü, yörüngeye ekstra deneysel yükün taşınmasını sağlayacak.

16 Mayıs’ta gerçekleştirilecek lansman X-37B uzay aracının 10 yıl içindeki altıncı görevi olsa da ABD Uzak kuvvetleri için gerçekleştireceği sadece ikinci görev. İlk görevinde X-37B, askeri iletişim ağının tamamlanmasına yardımcı olmuştu. Askeri iletişim ağının tamamlanması sayesinde, ABD Kuvvetleri için temel bilimsel araştırmalara ön ayak olmayı sağladı. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.