Uzaydaki çöpleri temizlemenin yolu bulundu: Köpük!

köpük uzay çöpü

Uzayda aklınızın alabileceğinden daha fazla çöp var. Tabi ki bunlar balık konservesi ya da çay atığı değil. Roket artıkları. Roketler uzaya çıkarken arkalarında büyük modüller ve bundan ziyade envaı çeşit atıklar bırakırlar. Buna insan dışkısı da dahil. Ay’da şu anda 96 torba insan dışkısı vardır örneğin.

Peki bu atıklar nasıl temizlenecek?

ABD hava kuvvetleri bu döküntüleri yok etmek için lazer kullanılmasını önerirken, Rus uzay şirketi olan StartRocket, “köpük” kullanarak bu atıkları toplamayı planlıyor. Bu nasıl olabilir diyebilirsiniz ama bahsi geçen köpük bildiğimiz köpük değil tabi ki. Uydu fırlatılıp enkaz bulutuna ulaştığında, uydu, StartRocket’a göre bir ton uzay boşluğu kadar yakalayabilen uzay sınıfı polimerik köpük kollarından oluşan bir ağ ortaya çıkarır. Uydu yeterince döküntü yakaladığında, yörünge sürüklemesi onu Dünya’nın atmosferine doğru çekecek ve yanacak.

Neden böyle bir proje?

Gereksiz gibi gelebilir belki ancak atmosferimizde gezinen milyonlarca parçacık gün geçtikçe dünya ve insanlık için bir tehlike oluşturuyor. İleride insanlık olarak yapacağımız büyük uzay seferleri ve gidip geleceğimiz onlarca uçuş için bu gerekli.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.