Ayda kurulacak koloniler için enerji çözümü: Nükleer enerji

ay kolonisi nükleer enerji

Dünya üzerinde milyonlarca yıldır varız. Enerjimizi hep bulmayı başardık. Şimdi ise insanlık Ay’a ve Mars’a koloniler kurup yerleşmeyi hedefliyor. Başarlılı olup olmaması ya da mantıklı olup olmaması dini ve ideolojik açılardan aynı zamanda bilimsel açılardan tartışılabilir. Peki ya oraya gidersek enerjimizi nasıl karşılayacağız?

Bu soruyu bilim adamları soruyor. Elbette ki ilk akla gelen şey güneş enerjisi. Ancak bu enerji çeşidi her zaman işe yaramaz. Zira geçen gün yayımladığımız bir haberde de marstaki iki rover’ın güneş enerjisinin azlığı yüzünden çalışmayı durdurduğunu ve öldüğünü yazmıştık. İşte bunun için de bilim insanları uzaydaki olası yerleşkelerde nükleer enerji kullanımı konusunda bir fikirleri var.
Ay için düşünülen reaktörler ise dünyadan gidecek ve basit bir mekanizma olacağı söz konusu. Çünkü oraya inşa edilecek teferruatlı bir reaktörün Ay’ın koşullarına dayanamayacağını düşünülüyor.

Mühendisler, dört reaktörün altı kişilik bir mürettebatın Mars’ta yaşaması için yeterli enerji verebileceğini ve Ay’ı bir test alanı olarak kullanmayı umduklarını söylüyor. “Ayda, evde döndük yakın” NASA mühendisi Michelle Rucker anlattı C & EN “sistem daha iyi çalışıyor, bu Mars’ta ise eve geri dönmek için oldukça yakın yolculuk, bir şey başarısız eğer öyleyse.”

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.