Uzay gibi kokan parfüm

uzay kokan parfüm

Asla doğrudan koklamayacaksınız ancak astronotlar uzayın kıyafetlerinde belirgin bir kalıntı koku bıraktığını uzun zamandır söylüyorlar. Söyleyene göre değişmekle birlikte, bazıları barut, yanmış et ve hatta ahududuyu çağrıştırdığını söylüyor. Peki uzay gibi kokan parfüm üretildi desek?

Eski Uluslararası Uzay Üssü Bilim Subayı Don Pettit, 2002 NASA blog gönderisinde “İlk başta tam olarak yerleştiremedim,” diye yazmıştı. Bölmeye yeniden basan hava kanallarından gelmiş olmalı. Sonra bu kokunun takımlarında, kasklarında, eldivenlerinde ve aletlerinde olduğunu fark ettim. Kumaşlarda metal veya plastik yüzeylerden daha belirgindi. “

Şimdi, o koku Dünya’ya geliyor. Gıda ve içecek endüstrisi için İngiltere merkezli bir doğal aroma şirketi olan Omega Ingredients, uzay gibi kokan parfüm üretti. Üretilen bu parfümün uzaydaki kokuya benzediğini iddia ediliyor.

Şirket, uygun bir şekilde adlandırılan “Eau de Space” i bir Kickstarter kampanyasıyla piyasaya sürmeyi umuyor ve 2.000 $ ‘lık finansman hedefini şimdiden paramparça etti. 

Omega’nın kurucusu Steve Pearce, CNN’in bildirisine göre, uzay boşluğu kokan bir kokuyu yeniden yaratmak için ilk kez NASA ile sözleşme imzaladı. Eşsiz kokuyu bulması dört yıl sürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLİM İNSANLARI NEDEN UZAYDA ORGAN ÜRETMEYE ÇALIŞIYOR?

Duyurudaki açıklamasına göre, “NASA’nın eğitim sırasında Uzay simülasyonu yapma hedefi, Astronotların Uzayda yaşayabileceği sürprizleri ortadan kaldırmaktır.” “Pratik mükemmelleştirir ve bu Rocket Science’dır.”

“Hepimizin Space Ice Cream’i vardı … bu onu bir adım daha ileri götürüyor,” diye övünüyor.

Uzayın kokusunu bastırmak zordur

Pettit “Bulabildiğim en iyi açıklama metalik; oldukça hoş, tatlı bir metalik his, ”diye yazdı. ‘Bana hoş kokulu kaynak dumanını hatırlattı. Bu uzayın kokusu. “

NASA’nın Apollo misyonları sırasında astronotlar, Ay tozunun da benzer bir kokuya sahip olduğunu keşfettiler ve bu da kokuyu barut kokusuna benzetti.

Space.com’un aktardığına göre Mart 2009’da bir uzay yürüyüşünden sonra Discovery pilotu Dominic “Tony” Antonelli, “Uzay kesinlikle her şeyden farklı bir kokuya sahip,” dedi. Antonelli’ye göre, bir uzay yürüyüşünden sonra istasyonun dış ambar kapağı tekrar kilitlendiğinde ve iç kapı yeniden açıldıktan sonra koku devam etti.

Koku, büyük ölçüde koklayanın burnuna bağlı gibi görünüyor. On yıllar boyunca astronotlar kokuyu o-bölge, kükürt ve hatta rom’a benzetmişlerdir.

Öte yandan gezegenlerin yüzeyi uzaydan çok daha kokulu olabilir. Örneğin, Mars’ın ölümcül demir, kükürt, asit ve karbondioksit karışımı çürük yumurta gibi kokmasına neden olur – bu tam olarak dışarıda güzel bir gecede giymek isteyeceğiniz şey değildir.

Yolculuktan sağ çıkmayı başardıysanız, Jüpiter’in daha hafif gaz katmanlarının derin bir kokusu, çoğunlukla amonyaktan oluştukları için temizlik ürünleri ve idrar gibi kokabilir.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.