Rusya Venüs’e “yeniden” yöneliyor

rusya venüs

Rusya’nın uzay ajansı olan Roskosmos yaptığı açıklamayla Venüs’e geri dönmeyi hedeflediklerini ifade etti. Eğer her şey planlandığı gibi giderse Elon Musk’ın gönderdiği roketlerden daha iyi uzay aracı geliştirilmek isteniyor.

Yaklaşık 10 yıldır uzay istasyonuna roket göndermeyen Amerika’nın yakın zamanda gönderdiği insanlı uzay aracı geçtiğimiz hafta dünyaya güvenli bir şekilde dönmeyi başarmıştı. Bu görev NASA ve SpaceX ortaklığında tamamlanmıştı ve uzay aracı olarak da SpaceX’in yarı-yeniden kullanılabilir uzay mekiği Falcon 9 kullanılmıştı.

Metan roket geliştirdiklerini ve bu roketin Soyuz-2 mekiğinin yerini alacağını belirten Roskosmos’un yetkili ismi Dmitry Rogozin, roketin yeniden kullanabilir yapıda olduğunu ve en az 100 kere yeniden kullanabileceğini dile getirdi. Amerika’nın uzayla ilgili çalışmalarını yakından takip ettiklerini kabul eden Rogozin, yine de amaçlarının SpaceX’i kopyalamak değil, onu geride bırakmak olduğunu söylüyor. Ayrıca SpaceX’in performansından etkilenmediğini ve yaptığı inişin pek de iyi olmadığını sözlerine ekliyor. 

Rusya uzun yıllardır astronotları uzaya taşıyan tek ülke olmanın keyfini çıkarıyor ve çok ciddi bir miktarda gelir elde ediyordu. SpaceX’in yeniden kullanılabilir roketleri bu nedenle Rusya’nın gelirlerini azaltmış oldu. Soyuz’da bir koltuğun NASA’ya olan maliyeti 80 milyon dolar seviyesinde olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda Rusya’nın bu gelirden mahrum kalmamak için çalışmalara hız vermesi şaşırtıcı değil.

Venüs’e dönüş

Venüs’ün her zaman Rusya’nın gezegeni olduğunu ve bu gezegene geri dönmek istediklerini belirten yetkili isim, Venüs’ün Mars’a göre daha heyecan verici olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi. Ayrıca Venüs’te yapılacak araştırmaların Dünya’daki iklim değişikliği sorununu çözmeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Venüs’ün atmosferi neredeyse tamamen karbondioksitten oluşuyor ve Venüs, güneş sistemindeki en sıcak gezegen olarak biliniyor. Dünya’nın atmosferinin benzer bir yapıya bürünmesinin önüne geçmek için Venüs’te yapılacak olan araştırmaların önemli olduğu belirtiliyor. Bu doğrultuda Amerika ile ortaklaşa veya yalnız başlarına Venüs’e gitmek istediklerini belirten Rogozin, gezegenden yüzeyinden bazı materyalleri Dünya’ya getirerek inceleyeceklerini ifade etti.

Ne yapmaları gerektiğini bildiklerini ve Sovyet döneminden verileri incelediklerini belirten Rogozin, bir yandan da bütçe kesintilerinden yakındı. Bu şartlarda nasıl çalışacaklarını anlayamadıklarını belirten yetkili, yabancı uzay ajanslarının bütçede artışa gittiğini ancak kendilerinde bazı kesintiler yapıldığını ifade etti.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.