Rusya 2023’te uzay istasyonuna iki turist gönderecek: Uzay yürüyüşü de dahil

kozmonot uzay yürüyüşü

Uzay seyahatleri hakkında artık kulak aşinalığımız oldu. Uzay turizmine on yıl sonra ara verdikten sonra, Rusya’nın devlet uzay ajansı Roscosmos , 2023’te ülkenin Soyuz uzay aracına kısa bir uçuşla Uluslararası Uzay İstasyonuna iki ücretli turist göndermeyi planlıyor . Oradayken turistlerden biri, ISS’yi ziyaret eden herhangi bir özel vatandaş için bir ilk olan deneyimli bir Rus kozmonotuyla bir uzay yürüyüşü yapacak.

Peki nasıl olacak?

Turistleri uçurmak için Roscosmos, zengin müşteriler için uzay uçuşları düzenleyen ABD şirketi Space Adventures ile çalışıyor. Şirket, sekiz ayrı Soyuz gezisinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na yedi özel vatandaş göndermek için Roscosmos ile daha önce çalıştı. Son turist, Cirque du Soleil kurucu ortağı Guy Laliberté, Eylül 2009’da ISS’ye uçtu. Bundan sonra Roscosmos, uzay istasyonuna NASA astronotlarını götürmek için uzay turizmi çabalarını çoğunlukla durdurdu. NASA’nın Uzay Mekiği 2011’de emekli olduğunda, Soyuz insanları ISS’ye götürmenin tek yolu oldu, bu yüzden NASA astronotlarına ve Uluslararası Uzay İstasyonu programına katılan uluslararası ortaklara öncelik verildi. NASA, Soyuz’a yolcu almak için yaklaşık 80 milyon dolar koltuk ödedi.

Peki ya şimdi?

Şimdi, işler değişiyor. SpaceX kısa süre önce şirketin yeni Crew Dragon kapsülü üzerinde ISS’ye iki NASA astronotu başlattı ve araç ilerlerken düzenli yolcu uçuşları yapmayı planlıyor. Bu arada Boeing, sonunda NASA astronotlarını ISS’ye götürüp ISS’ye götürecek CST-100 Starliner adlı yeni bir mürettebat kapsülü de geliştiriyor. Bu, NASA’nın artık tamamen Rusya’nın Soyuz roketine bağlı olmadığı ve ajansın bunun sonucunda araçtan daha az ve daha az koltuk satın aldığı anlamına geliyor.

Uzaya giden hiçbir turist şu ana dek uzay yürüyüşüne çıkmadı. Bu bir ilk olacak. Bunun eğitimleri de bir hayli zor. Eğer geçebilirlerse onlar için büyük ama dünya için küçük bir adım olacak

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.