Pentagon uzayda ABD hakimiyeti için yeni bir strateji yayınladı

Mars'a gitmek ne kadar sürer

Pentagon, Obama yönetimi tarafından yayınlanan 2011 tarihli belgenin yerini alan güncellenmiş bir uzay stratejisi yayınladı. Uzay Politikasından Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Steve Kitay, Pentagon basın toplantısında 17 Haziran’da açıklanan Savunma Uzay Stratejisi’nin gelecek 10 yılda uzayda istenilen koşullara ulaşmak adına geniş bir rehber niteliği taşıdığını belirtti. 

‘Uzayın ABD ve müttefiklerimiz tarafından kullanımı, sürekli ve kapsamlı ABD askeri gücü tarafından desteklenmelidir.’

Uzay stratejisi, ABD ordusunu Çin ve Rusya gibi yükselen askeri güçlerle rekabet etmeye hazırlanmaya çağıran Trump yönetiminin 2018 ulusal savunma stratejisine dayanıyor. Strateji, Savunma Bakanlığı’nın uzay üstünlüğünü korumak, ABD ve müttefik kuvvetlere uzay kapasitesi sağlamak ve uzayda istikrarı sağlamak için çalışacağını söylüyor. Stratejiye göre Savunma Bakanlığı, düşmanlarını ABD’nin askeri uydularını hedef almak ve askeri bir avantajı reddetmek için  daha gelişmiş silahlara sahip olduğu gerçekliğiyle yüz yüze getiriyor ve ekliyor: “Şimdi uzayı korumak için ABD’yi ve müttefiklerini savunmalıyız.”

Strateji Savunma Bakanlığı’nın uzay üstünlüğünü sağlamak için müttefiklerle ve özel sektörle birlikte çalışacaklarını belirtiyor. 

Belgede, Çin ve Rusya’nın ABD uzay operasyonlarına yönelik acil ve ciddi tehditlerinden ve Kuzey Kore ve İran’dan gelen tehditler de arttığından bahsediliyor. “Çin ve Rusya’nın stratejik niyetleri ve yetenekleri, Bakanlığın uzayda istenen koşullara ulaşma becerisine acil ve kalıcı tehditler sunuyor.”

Kitay, Savunma Bakanlığı’nın yeni bir askerlik hizmeti olarak ABD Uzay Kuvvetlerinin kurulması ve yeni teknolojilerin edinimini hızlandırmaya yardımcı olacak Uzay Geliştirme Ajansı bulunması gibi girişimlerle diğer güçlerin önünde olmak için önemli adımlar attığını söyledi. 

Strateji, “ABD Uzay Kuvvetlerinin silahlı kuvvetlerin yeni bir kolu olarak kurulması, şirketi uzay üstünlüğüne ulaşmak ve hızla dönüştürmek için tarihi ve acil bir fırsat sunuyor” diyor.

Savunma Bakanlığı, bir uzay teknolojisi yarışının başladığını ve ABD’nin yeniliğin hızını artırması gerektiğini kabul ediyor. Belgede, Birleşik Devletler “ticari teknolojik gelişmelerden ve satın alma süreçlerinden yararlanacak” diyor. Aynı şekilde, ABD düşmanları da artık yeteneklerini genişletmek için daha düşük maliyetlerle ticari uzay teknolojileri alıyorlar.

Belgede, Çin ve Rusya ABD’nin uzaya bağımlılıklarını analiz ettiklerini ve ABD’nin uzaya erişimini zorlayacak yetenekler geliştirdiklerini söylüyorlar. ‘Aynı zamanda, alan kullanımları da önemli ölçüde artıyor. Her iki ülke de uzaya erişimi ve engellemeyi ulusal ve askeri stratejilerinin kritik bileşenleri olarak görüyor. “

Stratejiye göre Savunma Bakanlığı şu temel önceliklere odaklanacak:

  • ABD ve müttefikinin ticari uzay kapasitesini koruyun ve savunun.  
  • Muhaliflerin uzay kullanımını engelleyin.
  • Ulusal, ortak ve birleşik operasyonlar için gelişmiş uzay yetenekleri sağlayın.
  • Yerli sivil ve ticari uzay endüstrisini güçlendirin.
  • Uluslararası kabul görmüş sorumlu davranış standartlarına uyun.
Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.