Pentagon sessiz sedasız askeri uzay üssü üzerinde çalışıyor

pentagon uzay üssü

The Drive’ın raporuna göre Amerikan Savunma Bakanlığı, Sierra Nevada Şirketi (SNC) ile Shooting Star isimli uzay kargo aracını küçük bir deneysel uzay istasyonuna çevirmesi için sessizce sözleşme imzaladı.

Yüklenici firma uzay aracını 2016’dan beri NASA’nın Ticari İkmal Hizmetleri programı kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonunu tedarik etmenin bir yolu olarak geliştiriyor.

Araç 4.88 metre uzunluğunda, yörüngeye 4536 kilogram kargo taşıyabilecek şekilde tasarlandı ve altı iticisi sayesinde rotasını bağımsız olarak ayarlayabiliyor. SNC’nin Dream Chaser isimli uzay gemisi, kapsülü Dünya’nın yörüngesine ve hatta Ay’ın yörüngesine kadar taşıyabilecek.

Uzay kışlası

Şirket, bir basın bültenine göre Shooting Star’ı “uzay montajı, mikro yerçekimi, deney, lojistik, imalat, eğitim, test ve değerlendirme” gibi görevleri gerçekleştirebilecek küçük bir uzay istasyonuna dönüştürmeyi umuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ASKERİ DRONE ÇAĞI GELİYOR

Basın açıklamasında SNC CEO’su Fatih Özmen, “Shooting Star’ın çok amaçlı yapısı nedeniyle heyecan duyuyoruz” dedi. “Shooting Star için olası uygulamalar gerçekten sonsuz.”

Uçuş serbest

Şirket şimdiden böyle bir uzay istasyonunu, jeosenkron Dünya yörüngeleri ve hatta cislunar yörüngeleri de dahil olmak üzere Uluslarası Uzay İstasyonu’nun ötesine göndermeyi düşünüyor.

SNC’nin stratejik uzay sistemleri kıdemli başkan yardımcısı Steve Lindsey açıklamasında “Taşıma aracımızı savunma bakanlığına tam bir serbestlikle denemesi ve testi için Dream Chaser kargo görevlerinin mevcut taşıma kapasitesi özelliklerinin ötesinde sunmaktan gurur duyuyoruz.” şeklinde belirtti

İlk Shooting Star kapsülleri insansız olsa da, The Drive’a göre Pentagon istasyonu insanlı bir karakol olarak kullanmaya devam etmek isteyebilir.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.