NASA’nın Mars köstebeği pes ediyor

NASA Insight

NASA’nın yaptığı açıklamaya göre, Şubat 2019’dan beri Kızıl Gezegenin kayalık yüzeyini kazmaya çalışan NASA’nın InSight Mars uzay aracına bağlı “köstebek” aracı resmen pes ediyor.

Isı Akışı ve Fiziksel Özellikler Paketi (HP3) adı verilen sonda, gezegenin iç sıcaklığını ölçmek için umutsuzca kazmaya çalışıyordu. Amacı, gezegenin içinden akan ısının anlık görüntülerini toplayarak Mars’ın evrimini ve jeolojisini incelemekti.

Ancak sadece sınırlı başarıya ulaşan iki yıllık girişimlerden sadece kısa bir süre sonra köstebeğin macerası artık sona erdi. 9 Ocak’ta, InSight uzay aracının robotik kolu, 16 inç uzunluğundaki sondasını yüzeyin altına gömmek için son kez aktif edildi.

Sorun: sondanın minimum 3 metre derinliğe ulaşması gerekiyordu. InSight’ın indiği toprak türü

geçmişte NASA’nın Mars gezgini tarafından incelenen toprak türüne benzemediği için biliminsanlarını şaşırttı.

Köstebek defalarca yeteri kadar derine delmesine izin vermeyen kayalara veya kumlu alanlarda beklenmedik katmanlara çarptı. Sonda, nihayet haziran ayında tamamen gömülmeyi başarmış gibi görünüyordu. Ancak yine de araştırma hedeflerine ulaşmak için yeterli olacak kadar yüzeyin altına giremediği anlaşıldı.

Almanya’nın havacılık ve uzay araştırma merkezinden (DLR) sorumlu baş araştırmacısı Tilman Spohn, “Elimizdeki her şeyi verdik, ancak Mars ve kahraman köstebeğimiz uyumsuz kalıyor” dedi.
NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’nda bir bilim adamı ve mühendis olan Troy Hudson, “Köstebek, yeni bir cihaz” dedi. “Yapmaya çalıştığımız şey- çok küçük bir cihazla bu kadar derine inmek- eşi görülmemiş bir şeyi yapmaktı.” Şeklinde belirtti.
Ama her şey bitmiş değil.

“Neyse ki, gelecekteki kazı görevlerine fayda sağlayacak çok şey öğrendik,” diye devam etti Spohn.

nasa insight mars sondaj

Takım için acı tatlı bir an

NASA’nın bilim müdürü Thomas Zurbuchen, “InSight’ın köstebeğini gezegenin derinliklerine somak için çok çalışan ekibimizle gurur duyuyoruz,” dedi. “Milyonlarca mil öteden sorunları çözebildiklerini görmek şaşırtıcıydı.”

Neyse ki, InSight’ın diğer araçlarına devam etmeleri için ekstra süre verildi.

Bu araçlar arasında depremleri algılayabilen bir sismograf, hava durumu algılayan bir meteorolojik araçlar seti ve Mars’ın çekirdeğinin sıvı mı yoksa katı mı olduğunu anlamaya çalışan bir radyo sistemi bulunuyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.