NASA muhtemelen 2024’te Ay’a astronot gönderilemeyeceğini itiraf etti

NASA 2024 ay astronot

The Guardian’ın haberine göre, yakın tarihli bir raporda NASA, Apollo döneminden bu yana ilk astronotları 2024’te Ay’a indirmenin biraz zor olabileceğini kabul etti.

Ajansın genel müfettişi tarafından geçen hafta yayınlanan rapor, Artemis programının gerçekleştirilmesiyle ilgili bütçe zorluklarını aydınlatıyor.

Analize göre, NASA’nın “hızlandırılmış zaman çizelgesindeki Ay hedeflerini gerçekleştirmek” için “2021 ile 2025 arasında yaklaşık 28 milyar dolar” talep etmesi gerekiyor.

Teşkilat, sürmekte olan salgın da dahil olmak üzere şimdiden çok sayıda büyük aksilikle karşılaştı. NASA’nın, astronotları bir Orion kapsülü içinde Ay’a göndermeyi amaçlayan ağır kaldırma roketi olan Uzay Fırlatma Sisteminin geliştirilmesi, COVID tarafından sert bir darbe aldı ve üstüne bu yılın başlarında birkaç önemli tesisin kapatılması gerekiyordu.

Rapora göre, COVID bir yana, Orion programı, hem mürettebatlı hem de mürettebatsız birkaç yıl ertelenen birkaç planlı fırlatma ile cep yakıyor.

Bu, NASA’nın Ay yörüngesinde planladığı astronot istasyonu olan Geçit’in geliştirilmesinin de geri plana alınması gerektiği ve ajansın 2024’te mürettebatlı bir Ay görevi için zamanında hazır olmayacağını öngördüğü anlamına geliyor.

Rapor, “Yukarıda özetlenen çok sayıda zorluk göz önüne alındığında, Ajansın 2024’ün sonunda Ay’a astronotları indirmekte zorlanacağına inanıyoruz” sonucuna varıyor.

Ancak “Başkan, Kongre ve NASA’nın güçlü, tutarlı, sürekli liderliğinin yanı sıra istikrarlı ve zamanında fon sağlama” ile, ilk kadının “bu iddialı hedefe yakın herhangi bir tarihte” Ay’da yürüme şansı hâlâ var.

Başkan Joe Biden Ocak ayında Beyaz Saray’ı devraldığında NASA’nın bu tür bir desteğe sahip olup olmayacağı da belirsiz.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.