Japonya girişimi ispace özel ay inişleri için 28 milyon dolar yatırım aldı

ispace ay aracı

Toplamda 125 milyon dolar ile Japonya uzay teknolojileri girişimi ispace ‘Blueprint Moon’u piyasaya sürüyor.

Japon uzay teknolojileri girişimi ispace, 25 milyon dolarlık yatırımdan sonra özel ay iniş için planlarının üstüne yeni bir “Blueprint Moon” veri analizi hizmeti başlatıyor.

Tokyo merkezli ispace başarılı geçen finansman turu ve 19 Ağustos’taki basın toplantısı sırasında Blueprint Moon iş hattının lansmanını yaptı. Google’ın Lunar X Prize yarışmasının bir parçası olarak kurulan şirket, ilk ay iniş görevini 2022 yılında başlatmayı planlıyor.

“Bu yeni yatırım ve yeni ay verileri sunan kavramının lansmanı sadece ispace işini sürekli gelişimini desteklemek değil, aynı zamanda ispace uzaya insanlığın varlığını genişleterek ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmak için ay ekonomisinin gelişiminde küresel yol açabiliriğini kanıtlayacaktır.” Takeshi Hakamada, kurucusu ve CEO’su bunu bir açıklamada söyledi.

Hakamada, bugün medyayla yapılan bir görüşme sırasında aya iniş maliyetleri veya lansman servis ücretleri için tahminler sunmayı reddetmesine rağmen, yeni yatırım turunun Ispace’in toplam finansman hacmini 125 milyon dolara çıkardığını söyledi (Ağustos. 20).

Yeni yatırımın büyük kısmı Hakuto-R adı verilen ilk iniş aracına gidecek olsa da, Hakamada, şirketin üçüncü misyonu ve ötesi için iniş aracını güçlendirmesine izin vererek, taşıma yükünün büyüklüğünü 30 kilogram belki de 100-150 kilograma çıkaracağını söyledi.

Girişim, yatırım turunu kapatmanın yanı sıra Blueprint Moon adlı yeni veri analizi işini de başlattığını duyurdu. Girişim, diğerlerinin yanı sıra ABD, Japonya, Avrupa ve Hindistan uzay ajansları tarafından toplanan kamuya açık ay verilerini analiz ederek, müşterilerin ticari hedeflerine iniş misyonları ve kaynak kullanımı da dahil olmak üzere yardımcı olacak.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.