İspanyol Şirket Helyum Balonlarıyla Uzaya Turist Gönderecek

İspanyol Şirket Helyum Balonlarıyla Uzaya Turist Gönderecek

Zero 2 Infinity adlı bir İspanyol şirketi uzaya gitmek isteyen herkes için bunu mümkün kılacak bir girişimde bulunuyor, turistleri helyum balonlarıyla uza göndermeyi hedefliyor.

Uzaya gidebilmek çok az insanın gerçekleştirebildiği bir hayal, bugüne kadar 500’den fazla astronot uzun ve zorlu eğitimlerden geçerek uzaya gitti. Uzaya gitmek önümüzdeki yıllarda, sınırlı bir mesafe aşarak da olsa, maliyetini karşılayabilecek güçteki insanlar için günlük bir turistik gezi olacak gibi görünüyor.

Pahalı roketler ve ileri teknolojiyi geride bırakarak bu seyahatin maliyetin yolcu başı 130.000 dolar olarak belirlendi. Balonun kontrolünde sistemi yönetecek iki pilotu olacak. Bütün seyahat yaklaşık alt saat sürecek. Yükselişin 3 saat olacak ve 2 saat gözlem için ayrılacak. Kalan zamanın da iniş için kullanılacağı bu yolculuğa katılanlar gezegenimizi dışarıdan görme şansını yakalayacaklar. The Bloon ismi verilen bu balona bağlı olan, insanların içinde bulunacağı kapsül tıpkı bir uçak gibi insanların hayatta kalabilmeleri için uygun olacak. Pilotların ve yolcuların özel ekipmanlara ihtiyacı olmayacak, günlük kıyafetleriyle seyahat edebilecekler.

40 km’lik bu uçuş, yolculara Dünya’yı dışarıdan görme şansı verirken aynı zamanda uzayın ne kadar karanlık olduğunu ve Dünya’nın mavi rengini gösteriyor ve bunu uzaya tam olarak giriş yapmadan başarıyor. Uzaya tam olarak giriş yapılması için gereken mesafe bunun yaklaşık 2 katı.

İspanyol şirket 2012 yılında prototip bir kapsülün içine insansı bir robot yerleştirerek testlere başladı ve 36 km yüksekliğe erişti. 2017 yılında ise başka bir test ile 40 km yüksekliğe erişti. Turistler için olacak seyahatlerin başlaması için daha uzun yıllar var. Öncelikle profesyoneller ile test uçuşları yapılacak ve bu testler bu yıl içerisinde başlayabilir.

The Bloon rakipsiz olmayacak. 2020 yılında Space Perspective adlı başka bir şirket de yolcuları balonla uzaya göndermeyi ve onlara Dünya’yı gözlemleme fırsatı vermeyi planladığını açıkladı. Spaceship Neptune adını verdikleri bu balon da tıpkı The Bloon gibi insanların özel ekipmanlara ihtiyaç duymadan seyahat edebileceği şekilde planlandı. Yolcuların ödeyeceği ücret ise 125.000 dolar olarak belirlendi. The Bloon’un varış noktası 40 km yükseklik iken Spaceship Neptune yolcularını 30 km yüksekliğe çıkaracak.

Spaceship Neptune ilk test uçuşlarına 2022 yılının başında başlayacak. Geleceğin turizm sektörü olacak “uzay turizminde” ilk yolcuları hangi şirketin taşıyacağını görmemiz yaklaşık 10 yıl alabilir ama şu aşamada testlerine uzun zaman önce başlamış olan Zero 2 Infinity şirketi daha önde görünüyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.