Elon Musk: Mars’taki ilk şehir cam kubbelerle başlayacak

Elon Musk Mars Cam Kubbe

SpaceX CEO’su Elon Musk, insanlığı çok gezegenli bir türe dönüştürmek için Mars’tan başlayan bazı iddialı planlara sahip.

Cesur milyarder, bir Starship uzay aracı filosunun yardımıyla, 2050 yılına kadar Mars’ta bir milyon insan gücü olan kalıcı bir yer kurmak istiyor.

Musk şimdi vizyonunu daha da derinlemesine inceliyor

Musk, Perşembe günkü bir tweetinde “İlk başta cam kubbelerde yaşam” diye yazdı ve Mars’taki yaşamın erken saatlerde nasıl görüneceğiyle ilgili bir soruya yanıt verdi. “Sonunda, Dünya gibi yaşamı desteklemek için şekillendirildi.”

Bilim insanları ve bilim kurgu yazarları, uzun zamandır, terraformun insanların açık Mars yüzeyinde nefes almasına izin verebileceğini öne sürdüler. Ancak Musk’a göre, bu vizyon hala uzak bir rüya, ilk Mars üslerinin çok ötesinde.

Musk, takip eden bir tweet’te “Terraforming, bizim dönemimizle alakalı olamayacak kadar yavaş olacak” dedi. Ancak, kendi dönemimiz sırasında orada bir insan tabanı kurabiliriz. En azından gelecekteki uzay yolculuğu uygarlığı, kalıntılarımızı keşfederek, insanların bu kadar ileri gitmesinden etkilenecek. “

Terraforming Mars gerçekten büyük bir girişim. Geçen yıl yapılan bir analiz, Mars’ın atmosfer basıncını solunabilir seviyelere çıkarmak, gezegenin buzullarını eritmek ve karbondioksiti serbest bırakmak(bu daha sonra sera gazları şeklinde hapsolacak) için her gün 3.500 nükleer savaş başlığına ihtiyaç duyulabileceği sonucuna vardı.

Ancak bu planda büyük bir engel var. Oluşan radyasyon yüzeyi tamamen yaşanamaz hale getirecek.

Ve 2018’de yapılan bir çalışma, Kızıl Gezegende insanları yüzeyde tutmaya yetecek ve atmosferik basıncı yükseltecek kadar sıkışmış karbondioksit bulunmadığı sonucuna vardı. Ancak bu sınırlamalar, Musk’ın orada kalıcı bir varlık kurma hayalinin peşinden gitmesini engellemiyor.

Musk, daha önce “bin” Starship uzay aracı yardımıyla gezegenler arasında 100 ton kargo veya 100 yolcu taşıyabileceğini söylediği devasa roketlerle “sürdürülebilir bir Mars şehri” kurulabileceğini iddia etmişti. Musk’ın hesaplamalarına göre, yaklaşık 100 aracın her biri iki yılda bir 100 ton kargo taşıması gerekecek.

Erken yerleşim yerleri planlamaları, henüz tam oturmamış görünebilir.

Eylül ayında online olarak yapılan “İnsanlardan Mars’a” zirvesinde, “Mars’a gitmek, bence, temel mesele değil” dedi. “Temel sorun, bir üs inşa etmek, Mars’ta kendi kendine yeten bir şehir inşa etmektir.” “Vurgulamak istiyorum, bu çok zor, tehlikeli ve güç bir şey” diye ekledi. “Kalbi zayıf olanlar için değil. Şanslıysan ölürsün. Ve zor olacak, zorlu olacak, ama gerçek olursa oldukça çok görkemli olacak.” Şeklinde sözlerini bitirdi. Mars tutkusu, girişimcinin kalbine ya da en azından pazarlama stratejisine çok yakın.

Mart ayında Washington’daki Satellite 2020 konferansında Musk, “İlerleme hızımızı iyileştirmezsek, Mars’a gitmeden önce kesinlikle ölmüş olacağım” dedi.

Uzay şirketi, Starship’i gerçeğe dönüştürmede uzun bir yol kat etti. Sadece yaklaşık 500 fit yüksekliğe kadar olsa da, birkaç erken prototip şimdiden gökyüzüne çıktı. Önümüzdeki haftalarda, ilk prototip dokuz mil yüksekliğe uçmaya çalışacak.

Her şey Musk’ın iddialı planına göre giderse, ilk Starship 2024’te Mars’a gidecek.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.