Çin Mars’ta yaşam arayışına başlıyor

Çin Mars görevi roket

Amerika’nın gözünü Mars’a çevirmesi ve Kızıl Gezegen’le ilgili araştırmalarına hız vermesiyle birlikte Çin’den yanıt gecikmedi. Mars’ta yaşam belirtilerini araştırmak için Tianwen-1 isimli uzay aracını başarılı bir şekilde fırlattı. Bünyesinde uydu, iniş modülü ve keşif robotu bulunan uzay aracı hem Çin için hem de tüm dünya için önemli bir keşfin öncüsü olabilir.

Yerel zaman dilimi ile Perşembe günü Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Alanı’ndan gönderilen Long March 5 roketi, Çin’in 2011 yılında başarısızlıkla sonuçlanan Mars görevinden sonraki ilk fırlatma denemesi olarak tarihe geçti. The Verge’ün aktardığına göre devasa bir fırlatma sistemine sahip olan Long March 5, bu fırlatmayla birlikte yalnızca 4. defa atmosferin dışına çıkmayı başarmış oldu. Uzay aracının 2021 yılının şubat ayı içerisinde Mars’a ulaşması bekleniyor.

Long March 5 roketi

Çin bu görevi başlatmasıyla birlikte Mars’ta incelemelerde bulunmak için uzay aracı gönderen ikinci ülke oldu. Daha önce Avrupa’da ve Sovyetler Birliği’nde Mars’a ulaşmak için denemeler yapılmış ancak yalnızca kısıtlı bir başarıya ulaşılabilmişti. Sovyetler Birliği 1971 yılında Mars 3 isimli uzay aracını Kızıl Gezegen’e ulaştırmayı başarsa da araç indikten 2 dakika sonrasında bağlantı kesilmişti. Bağlantının kesilmesinin sorumlusu olarak Mars’ta yaşanan fırtınalar gösterilmişti.

ABD Mars görevleri konusunda bu zamana kadar diğer ülkelere göre daha büyük bir başarıya imza attı. NASA, Mars’a dört adet robotik araç göndermeyi başardı.

İniş başarılı bir şekilde gerçekleşirse Tianwen-1 Mars yüzeyinde gezintiye çıkacak ve gezegenin yapısıyla ilgili bilgiler toplayarak bu bilgileri Dünya ile paylaşacak. Şimdiki ve geçmişteki yaşam izlerinin peşine düşecek olan robot, gezegenin bir haritasını çıkaracak ve toprağı da analiz edecek.

Tianwen-1 mars keşif aracı
Tianwen-1 Mars keşif aracı

19 Temmuz tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri bir uzay görevini başlatmış ve Hope isimli uzay aracını fırlatmıştı. Bu uzay aracı da tıpkı Çin’in fırlattığı gibi Mars yüzeyiyle ilgili bilgiler toplamayı hedeflediği açıklanmıştı.

Diğer ülkelerin Mars konusundaki girişimleri karşısında NASA da yeni bir uzay aracını Mars’a fırlatmaya hazırlanıyor. Hava koşulları izin verdiği takdirde 30 Temmuz tarihinde Perserverance Mars isimli görevin başlatılması bekleniyor.

Meriç Özadak
Meriç Özadak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon lisans ve Next Akademi yüksek lisans mezunudur. Video ajansı vidyozz'un kurucusudur.