Çin Ay Araştırma İstasyonu hayata geçiyor

çin uluslararası ay istasyonu


Çin Ay Araştırma İstasyonu projesi artık bir hayal değil. Çin uzay projesini olabilecek en yakın zamanda başlatmak istiyor ve bunun için de yatırımcılar aramaya başladı.

Çin Ay araştırma istasyonu projesi

Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu adı verilen bu yapı ilgili bölgenin Güney Kutbu’nda yer alacak. Projenin 2020’lerde başlatılması ve 2030’lara kadar devam etmesi öngörülüyor. Beklentiler Chang’e-6, -7 ve -8 görevleriyle beraber temel düzenin oluşturulması yönünde. 2030’lara kadar ilgili yapıda uzun ve kısa vadeli robotik görevlerin uygulanabilmesi de isteniyor.

Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu

Uzun vadede hedef 2036 ve 2045 yılları arasında insanları da bu operasyonun içerisine dahil edebilmek. İlgili devlet, Birleşmiş Milletler Dış Uzayın Barışçıl Amaçlarla Kullanımı Komitesi’ne (kısaca COPUOS deniyor.) yaptığı bir sunumda ilgili projeyi şu şekilde tanımladı:

“Ay’ın Güney Kutbu’na insanlığın ilk Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu‘nu inşa etmek, lojistik destek ile işlemesini sağlamak, uzun ve kısa vadede yapılacak bilimsel keşiflere öncü olmak, kurulacak yerden gelecek kaynakları deneyimlemek, keşfetmek ve kullanımını gerçekleştirmek.”

Avrupa ve Rusya’nın tutumu

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden Pei Zhaoyu halihazırda geçtiğimiz sene Ay ile ilgili bir projenin ortaklaşa olarak tasarlanacağını duyurmuştu. Rusya Federal Uzay Ajansı ve Avrupa Uzay Ajansı’da bu konuyla olan yakın temaslarını sürdüryor. Hatta öyle ki Rusya tarafı geçen ay yaptıkları bir açıklamada “yüksek ihtimalle” ilgili devlet ile ortaklaşa bir Ay projesinde yer alacaklarını söylemişlerdi. 

Avrupa tarafıysa “Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” demekle yetindi. Kendilerinin bu konuda takınacakları tutum meçhul, ancak şunu da bilmekte fayda var ki Avrupa Uzay Ajansı’nın “Moon Village” adını verdiği vizyon, Ay’da oluşturulacak olan ufak çaplı bir kentleşmeyi temsil ediyor, işin özünde Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu projesi ile tamı tamına örtüşüyor.

Chang’e-5 projesi kilit rol oynayacak

Çin, Chang’e-5 projesini Kasım ayında başlatmayı planlıyor. Eğer proje başarılı olursa Chang’e-6 operasyonu da Ay’ın Güney Kutbu’nu hedef alarak 2023 ve 2024 yılları arasında gerçekleştirilecek. Chang’e-6’nın da başarılı olmasıyla beraber Chang’e-7 2024 yılı içerisinde ya da devamında hayat bulacak. Chang’e-8 operasyon geliştirmeleri ve testleriyse bu süreçte devam edecek.

Mayıs ayında yeni nesil bir uzay aracını test eden Çin, ayrıca ağır yükleri kaldırabilecek ve potansiyel olarak mürettebatlı görevlerde boy gösterebilecek fırlatıcı çalışmalarını da sürdürüyor. Birçok ülkenin katılımına davet edilen Çin Ay Araştırma İstasyonu projesinin akıbetini ilerleyen süreçlerde hep beraber göreceğiz gibi duruyor. 

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.