Birleşik Arap Emirlikleri’nin Mars görevi

birleşik arap emirlikleri mars roketi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Mars’ın iklim ve atmosferini ölçmek ve gezegeninin yaşanılabilir geçmişini anlamak için uzay aracı gönderdi. Arap Dünyası’nın ilk Mars görevi olması açısından önem taşıyan görev, Mars’taki yaşam hakkındaki ipuçlarını ortaya çıkarmak için Mars atmosferini resimleyecek.

“Hope” isimli keşif aracı, 20 Temmuz 2020 tarihinde Japonya’nın Tanegashima Uzay Merkezi’nden havalandı. Keşif aracının Mars’ın yörüngesine yaklaşık yedi ay içinde ulaşması ve kızıl gezegenin yörüngesinde dolaşarak bir Mars yılı -687 Dünya günü- geçirmesi bekleniyor.

200 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştirilen Mars görevi, ülke için hem ulusal hem de uluslararası alanda ses getirmek amacıyla gerçekleştirildi. Bu amaca ek olarak, ülkenin teknoloji endüstrisini uzay alanın geliştirmek ve ulaşılacak bilgilerle bilimsel verileri geliştirmek de görevin hedefleri arasında.

BAE Mars görevi şeması

Bilim insanları, bugün kuru ve ıssız bir gezegen olan Mars’ın bir zamanlar yaşamı barındırabilecek ıslak ve sıcak bir gezegen olduğuna inanıyor. Kızıl gezegenin geçmişte yaşadığı atmosferik kaçışların bu sonucu getirdiği tahmin ediliyor. BAE Mars görevi, Mars’ın atmosferi, hava durumu ve su kaynakları hakkında veri toplamayı amaçlıyor.

Uzay misyonu araçları

“Hope” isimli uzay aracı, veri toplamak için aynı anda çalışan üç makineyle donatıldı. Bunlardan ilki, Emirates eXploration Imager (EXI), Mars’ta oluşan toz bulutlarını gözlemlemek ve alt atmosferdeki su buz bulutlarının dağılımını ölçmek için görüntüleri yakalayacak dalga boyu yüksek bir kameradır.

Emirates Mars Kızılötesi Spektrometresi (EMIRS), alt atmosferdeki hava, toz, su buharı ve bulutların yanı sıra yüzey sıcaklıklarını ölçmeye programlandı. Emirates Mars Ultraviyole Spektrometresi (EMUS) ise Mars’ın üst atmosferini farklı ultraviyole dalga boyları üzerinden inceleyecek ve oksijen ve karbon monoksit dağılımını belirleyecek.

“Hope” uzay aracının bölümleri

Colorado Boulder Üniversitesi Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı Bilim Direktörü (LASP) ve görev bilim üyesi olan Bruce Jakosky, görev hakkında açıklama yaptı. Jakosky, “Uzay misyonları konusunda Mars’ın özellikle dikkat çekmesinin pek çok nedeni var. Mars’ta, Dünya’da gerçekleşen süreçlere oldukça benzer süreç örnekleri bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından ülkeler, Mars’a yapılacak insani görevlere karşı çok ilgili” dedi.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.