Birleşik Arap Emirlikleri’nde çölün ortasında bir Mars şehri

mars şehri

Birleşik Arap Emirlikleri 2017 yılında önümüzdeki 100 yıl içinde Mars’ı kolonileştirme tutkusunu açıklamıştı. Çalışmalar için Mars şehrinin neye benzeyeceğini hayal eden mimarlar, Dubai’nin dışındaki bir çölde simülasyon şehri yaratmayı planlıyorlar.

Mars Bilim Şehri adındaki proje, 30’dan fazla futbol sahasının büyüklüğündeki 176.000 metrekarelik bir çölü kapsayacak şekilde gerçekleştirildi. Proje, yaklaşık 135 milyon dolara mal oldu. Ünlü mimarlık ofisi Bjarke Ingels Group (BIG)’in önerdiği projede, Mars’ta yaşamı sürdürmek için uygun bir şehir prototipi tasarlaması ve daha sonra kullanıma göre uyarlanması istendi.

Bir Mars şehri nasıl inşa edilir

Mimarlar önce Mars ortamını yaşanabilir hale getirmek için bir tasarım yaratmanın zorluklarının üstesinden gelmek zorunda kaldılar.

Mars’ın ince bir atmosferi ve küresel manyetik alanı bulunmaz bu nedenle zararlı radyasyondan çok az koruma sağlar. Sıcaklık ise başka bir sorun. Mars’ta ortalama soğuk -63 derece C’dir. İnce atmosfer aynı zamanda çok az hava basıncı olduğu anlamına gelir, bu nedenle sıvılar hızla gaza buharlaşır. Bu yüzden dondurucu soğukluğa rağmen, korunmasız bir insanın kanı Mars’ta kaynayabilir.

Londra Imperial College Uzay Laboratuarı müdürü Jonathan Eastwood’a göre, Mars’ta yaşamanın zorlukları teknik özelliklerin çok ötesine uzanıyor. Eastwood, Mars’ta yaşamanın bilimsel zorluktan öte insan ve kişisel zorluklar olduğunu söylüyor.

Mars yerel mimarisi

Bjarke Ingels Group’un ortağı Jakob Lange, Kızıl Gezegenin getirdiği zorlukların üstesinden nasıl geleceğini planladıklarını açıkladı.

Rahat bir sıcaklık ve yaşanabilir hava basıncını korumak için Mars şehri, her biri şeffaf bir polietilen membran ile kaplı basınçlı biyodomlardan oluşacaktır. Yeraltı buza elektrik uygulanarak yapılan oksijen her biyodomu dolduracaktır. Mars’taki nüfus büyüdükçe, köyler oluşturmak ve nihayetinde halkalar şeklinde şehirler oluşturmak için biyodomlar birleştirilebilecek.

Şehir güneş enerjisi kullanılarak güçlendirilip ısıtılacaktı ve ince atmosfer kubbelerin sıcaklıklarını korumasına yardımcı olması sağlanacak. Binalar, Mars toprağı kullanılarak kubbelerin altında 3D olarak basılacak ve odalar zararlı radyasyon ve meteorlardan korunarak yeraltına doğru genişleyecek.

Mars Bilim Şehri’nin hala konsept aşamasında olduğu ve son yapı için henüz bir tasarım ya da mimarla anlaşmadıkları biliniyor. Ancak BIG ekibi, önerileri seçildiği takdirde Dubai çölü için teklifini nasıl adapte edeceğini zaten çözdüklerini belirtiyor.

BIG’in öneri projesi, Mars Bilim Şehri bir eğitim tesisi, müze, amfitiyatro ve ortak çalışma alanı içeriyor.

Kurulacak şehir için inşaatın ne zaman başlayacağına dair bir kesinleşmiş bir bilgi bulunmuyor.

Mars rüyası

Mars Bilim Kenti, Dubai’nin Muhammed Bin Rashid Uzay Merkezi tarafından yürütülen iddialı uzay programının sadece bir parçasını oluşturuyor. Geçen yıl ilk astronotun uzaya gönderilmesiyle başlayan program, bu yaz Mars’a sürdürülecek araştırmalarla devam edecek.

Mars Bilim Şehri’nin ise Dünya’da uzay görevleri için uzay koşullarını simüle eden alanlardan biri olarak kullanılması planlanıyor.

MBRSC Mars 2117 Program Yöneticisi Adnan AlRais, “Mars şehri, gelecekteki Mars görevlerinde yardımcı bir platform olacak. Uluslararası araştırmalara yardımcı olacak tamamen yeni bir tesis oluşturmak istiyoruz.” dedi.

Mars Bilim Şehri, gelecek nesiller için Kızıl Gezegende kurulacak hayatı hayal etmek için ilham vermeyi umuyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.