Avrupa Uzay Ajansı telekom uydu fırlatışlarına Ariane 5 ile devam ediyor

avrupa uzay ajansı ariana 5

Avrupa Uzay Ajansı’na ait olan Ariane 5, planlanmış iletim yörüngelerine Galaxy-30, BSAT-4B ve Mission Extensive Vehicle (MEV-2) telekom uydularını ulaştırdı. 16 Ağustos akşamı Kourou, Fransız Guyanası’ndan yapılan kalkışla birlikte 47 dakikalık bir yolculuk sonunda görev başarıyla tamamlandı.

Kalkışın ardından 35. dakikada ilk önce 3298 kilogramlık Galaxy-30, 7 dakika sonrasında da 2875 kilogramlık MEV-2 ana araçtan ayrıldı. Ariane’in bilgisayarı tarafından kontrol edilen bazı yanmaların ardından, 3530 kilogramlık BSAT-4B’yi taşıyan Sylda yapısı da araçtan ayrıldı.

Intelsat’a ait olan ve yüksek performansta yayın dağıtım kapasitesi sağlayacak olan Galaxy-30, 15 yıllık bir çalışma süresi planlanarak üretildi ve ultra yüksek çözünürlüklü medya yayınının yanı sıra genişbant ve taşınabilir internet hizmetleri de sunuyor olacak. Japonya’nın Uydu Yayın Sistemleri Birliği’ne ait olan BSAT-4B ise, Japon takımadalarına boydan boya ultra yüksek çözünürlüklü yayın imkanı sağlıyor olacak. Northrop Grumman’a ait MEV-2 uydusu ise yörünge içi hizmetler amacıyla kullanılıyor olacak.

Uyduların toplamda 9,703 kilogram tuttuğu bu fırlatma işleminde, 10,478 kilogramlık brüt kütlenin kalanını ise yük adaptörleri ve taşıyıcı yapılar oluşturuyor.

16 Mart 2020’de COVID-19 tedbirleri sebebiyle fırlatma operasyonlarının ertelenmesinin ardından, Fransız Guyanası’ndan yapılan bu fırlatma önemli bir devam niteliği taşıyor. Ayrıca bu uçuşta Ariane 5 üzerinde dört yeni teknik geliştirme de uygulandı. Kassav adlı yeni yerleşik teknoloji ArianeGroup’un CNES ile birlikteliğinde geliştirdiği ilk otonom takip kiti olma özelliğini taşıyor. Fırlatma aracında yürütülen operasyonlardan bağımsız olarak özel bir telemetri teknolojisi kullanan bu kit, Avupa Uzay Ajansı’nın Uçuş Güvenliği ekibine Ariane’in gerçek zamanlı konumunu anlık olarak bildiriyor.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yüklenme işlemleri yönetilen ve fonlanan bu kit, aynı zamanda CNES’in geliştirme ve güvenlik testleri fonlamasından yararlanıyor. Kasssav kiti, bundan böyle tüm Ariane 5 ve Ariane 6 uçuşlarında kullanılıyor olacak.

Ariane 5’e yapılan bir diğer kaporta (onboard) eklenti ise uçuş esnasında gerçekleşen parça ayrılması işlemleri sırasında oluşan basıncı azaltmaya yarıyor olacak. RUAG Space Switzerland tarafından üretilen bu parça; taşınan yükleri akustik, termal ve aerodinamik stres etkilerinden koruma görevini üstleniyor. Yeni eklenti parçası, kaporta üzerindeki havalandırma deliklerinin uzaya giden yolda daima açık kalmasını sağlayarak ayrılma öncesi gerçekleşen basıncı dengelemeyi sağlıyor.

Araç üzerinde yapılan bu değişiklik, NASA/ESA/CSA James Webb uzay teleskobu (JWST) ekiplerinin birlikte hazırlanıyor olduğu Ekim 2021 tarihli fırlatma için bir önhazırlık görevi görüyor. Yapılan bu değişiklikler, hassas parçalara zarar verme potansiyeli taşıyan basınç etkileri üzerindeki sorunları azaltmaya yönelik önemli hizmetler sunuyor.

Uzay araçlarının beyni olarak da adlandırılabilecek olan araç ekipman bölmesi (vehicle equipment bay), materyal bazında yapılan değişiklikler sayesinde 85 kilogramlık bir hafiflemeye ulaşmış durumda bulunuyor. Rehberlik sistemi, fırlatma operasyonları gibi kilit işlemlerin kontrolünün sağlandığı bu bölme, uzay araçları için büyük önem taşıyor. Bu modifikasyon ile birlikte Ariane 5’in toplam yük taşıma kapasitesi 10,300 kilograma çıkarılmış durumda.

Aracın uç kısmının düzenlenmesi esnasında araç ekipman bölmesi ve üst seviye olarak adlandırılan bölgeler arasında yer alan zar şeklindeki katman da inovatif üretim teknolojileri sayesinde birkaç kilogram daha hafif hale getirilmiş bulunuyor. Bu katman, Ariane 5’in tüm uçuşlarının yanı sıra gelecekte yapılacak Ariane 6 uçuşlarında da kullanılıyor olacak.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.