Tesla elektrikli kamyonunun üretimine başladı

tesla semi truck kamyon tır üretimi

2017 yılında duyurulan tır çekicisi-kamyon Semi-Truck, 2019’un 3. çeyrek finans raporuna göre 2020 yılının ikinci yarısında üretime geçeceğini planlamıştı. Planlarını gerçekleştirmeye koyulan Tesla, sızdırılmış bir e-posta sayesinde tüm dünyaya görünümü hakkında birkaç bilgi sahibi olmamızı sağladı.

Geçtiğimiz günlerde Elon MUSK’ın SpaceX şirketinin gerçekleştirdiği fırlatmada kullanılan Dragon kapsülünde bulunan dokunmatik paneller gibi, yeni araçta sürücü koltuğu ortada, 2 adet dokunmatik panel ve direksiyon bulunuyor.

Tesla’nın pil üretimi yapan fabrikası olan Gigafactory 1, yeni aracın pil üretimini ve bağlantı sistemlerini yapacağını duyurdu.

Çıkacak olan yeni aracın 0’dan 60’a ulaşması 25 saniye gibi bir sürede başaracağını, 500mil mesafeyi 36.000 kg taşıyabileceğini iddia ediyor.

Elektrikli araç piyasasına yeni yeni giren şirketler Ar-Ge aşamasında iken, Tesla 3.tür olan yarı kamyonunu üretime koymaya başladı. 

UPS, Walmart (Amerikada bulunan hipermarket zinciri), Pepsi ve DHL firmaları şimdiden kamyon için siparişlerini verdi.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.