Hyperloop kısa mesafeli uçuşların yerini alabilir

hyperloop

Yayınlanan bir araştırmaya göre, Amsterdam’ın Schiphol havaalanını Avrupa şehirlerine bağlayan yolcuları taşıyan bir vakumlu tüp tasarlandı. Kısa mesafeli uçuşları hızlandıran tüpler, düşük karbon alternatifi olabilir. 

Havayoluyla eş değer bir şekilde tasarlanan bu tüpler yolculara sessiz bir sehayat sunmak için manyetik havalandırmayı hiperloop teknolojisi ile yapılması düşünülüyor. Büyük ölçekli operasyonlarda henüz mümkün olduğunu kanıtlamamış olsa da havaalanı bunu potansiyel bir sürdürülebilir ulaşım şekli olarak ciddi bir şekilde araştırdığını söyledi.

Avrupa’nın en yoğun havalimanına sahip olan ve işleten Royal Schiphol Group’un inovasyon başkanı Hassan Charaf, “Hiperloopun nereye gidebileceğiyle gerçekten ilgileniyoruz” dedi.

Havaalanı çalışmayı Hollandalı şirket Hardt Hyperloop ile ortaklaşa gerçekleştirdi ve sistemin önümüzdeki yıllarda hava yolculuğu tıkanıklığını nasıl potansiyel olarak hafifletebileceğini değerlendirdi.

Şirketin engelleri yenilenebilir enerjiyle çalışan Avrupa çapında bir hiperlop ağ vizyonunu gerçekleştirmeye devam etse de, kurucular Avrupa Birliği’nin Yeşil Anlaşması’ndaki iklim taahhütlerinin daha fazla yatırım desteği alabileceğini düşünüyor. Hardt’ın CEO’su ve kurucu ortağı Tim Houter, “Hyperloop’un havacılığa sürdürülebilir bir alternatif olma potansiyeli var” diyor Reuters’e. Hardt, aynı zamanda, potansiyel rotaları birlikte araştırmak için adını vermek istemeyen bir büyük bir Avrupa demiryolu yöneticisi ile bir anlaşma imzaladığını söyledi. Proje, Kuzey Hollanda eyaletiyle birlikte, projenin ekonomik olarak uygun olabileceğini ve 2028 kadar erken bir tarihte başlayabileceğini gösteren bir çalışma yürüttü.  

Yolcular, Amsterdam’dan Eindhoven’a sadece 15 dakikada, Düsseldorf’a 30 dakikadan kısa sürede ve Brüksel’e bir saatten kısa bir sürede beş potansiyel rotada seyahat edeceklerdi

2017’nin başlarında kurulan ve Hollanda ulusal demiryolu ve Hollanda temiz enerji holdingi Koolen Industries de dahil olmak üzere yatırımcılar tarafından desteklenen Hardt Hyperloop, o zamandan beri Avrupa’nın ilk tam ölçekli hiperloop test tesisini kurduğunu söylüyor.

Hiperloop konsepti 2013 yılında Elon Musk tarafından açıldı, o zaman yolcuları 30 dakika içinde LA’dan San Francisco’ya 610km yol alabileceğini söyledi bu da bir uçak yolculuğunun yarısına eşit. Hardt, MKS ve Münih Teknik Üniversitesi’nden takımları yenen Delft Teknik Üniversitesi’nden (TU Delft) yarışma ekibinden, Musk’ın SpaceX şirketinden hiperlop için tasarım ve inşaat ödülü kazandı.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.