Yüz kalkanları koronavirüsü önlemede maske yerini alabilir mi?

yüz maskesi koronavirüs

Tıbbi maskeler covid-19 için etkili bir korunma yöntemi. Günümüzde insanlar maskeleri rahatsız edici buldukları için yanlış şekilde kullanıyor. Uzmanlar, kamuya açık alanlarda maske kullanımı için halkları defalarca uyardı. Peki yüz siperliği maskenin yerini alabilecek mi?

Amerikan Hekimler Birliği Dergisi’nde son zamanlarda yayımlanan bir habere göre yüz kalkanlarının, öksürüğü 50cm uzaklıktan %96 oranında koruduğunu ve maskelerin önerilen 1,5m sosyal mesafeye %92 oranında azaldığını göstermişti.

Çoğu uzmana göre hem maske hem yüz kalkanı kullanımı etkili koruma yaratacağını vurgularken. Amerikan Hekimler Birliği, maskeye kıyasla yüz kalkanlarının avantajları olduğu kadar dezavantajlarının da olduğunu belirtti.

700700Mimarlık firması Foster + Partners tarafından üretilen koruyucu yüz kalkanı

Cleveland Kliniği Çocuk Merkezi’ndeki pediatrik bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Frank Esper, “alnından aşağıya doğru uzandıkları için kalkanların hem gözleri hem de burnu ve ağzı koruduğunu söyledi. Virüsler vücuda gözler yoluyla girebilir” dedi.

Esper, “yüzünüze esintiyi hissetmiyorsunuz ama temiz hava alıyorsunuz” dedi. “Bu virüsün plastik üzerinde bez, kağıt veya karton gibi gözenekli malzemeler üzerinde yaşamaktan çok daha iyi yaşamayı sevdiğini biliyoruz.” Uzmanlar, bir yüz kalkanının sağladığı koruma türünün yüz maskelerinden çok farklı olduğunu belirtti. “Seni koruyor, takın,” dedi Esper. “Ancak öksürürseniz, bu yüz kalkanı yüzünüzden uzak olduğu için, bu damlacıklar maskenizden daha iyi dışarıya çıkar, burada maskenin kendisi tarafından emilirler.”

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.