Yapay zeka empüte kişinin dokunma hissini geri getirdi

yapay zeka ampute dokunma hissi

Araştırmacılar, yapay zeka arayüz teknolojisini kullanarak empüte bir bireyin dokunma hissini geri getirmeyi başardı

Omurilik yaralanması veya hastalığı nedeniyle felç olan kişilerde uzuv işlevini geri yüklemek için teknolojiler geliştiren araştırmacılar için dokunma duyusunu yeniden kurmak sürecin önemli bir parçasıdır. Cell dergisinde, Battelle ve Ohio State Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nden bir araştırma ekibi, bir yapay zeka kullanarak şiddetli omurilik yaralanması olan bir araştırma katılımcısının elindeki hissi geri kazanabildiklerini bildirdi. Teknoloji, algılanamayacak kadar küçük olan sinir sinyallerini kullanır ve katılımcıya geri gönderilen yapay duyusal geri bildirim ile onları güçlendirir ve bu da büyük ölçüde zenginleştirilmiş motor fonksiyonuna neden olur.

‘’Algısal olmayan dokunma olaylarını bilinçli bir algıya dönüştürüyoruz “diyor Battelle’de baş araştırmacı bilim adamı olan baş yazar Patrick Ganzer.” Bunu yaptığımızda birçok fonksiyonel gelişme gördük. Katılımcının dokunma duygusunu ilk kez yenilediğimizde, bu büyük bir eureka anıydı. “

Ian Burkhart Ve Araştırma Sonuçları

Bu araştırmaya katılan, 2010 yılında bir dalış kazası sırasında omurilik yaralanması geçiren 28 yaşındaki Ian Burkhart’dır. 2014 yılından bu yana Burkhart, NeuroLife adında bir projede araştırmacılarla birlikte çalışmıştır. Geliştirdikleri cihaz, cildindeki bir elektrot sistemi ve motor korteksine yerleştirilmiş küçük bir bilgisayar çipi ile çalışır. Omurilikteki hasarı atlayıp, hareket sinyallerini beyinden kaslara yönlendirmek için teller kullanan bu kurulum, Burkhart’a bir kahve kupasını kaldırabilmekk, bir kredi kartı kullanmak ve Guitar Hero oynamak için kolu ve eli üzerinde yeterince kontrol sağlamış.

Ganzer, “Şimdiye kadar, zaman zaman Ian, duyusal geri bildirim eksikliğinden dolayı elinin yabancı olduğunu hissetti.” diyor.Elini kontrol etmek oldukça fazla konsantrasyon gerektiriyor ve hareketlerini yakından izleyemediği zaman elini kontrol etmekte zorlanıyor. 

Uzmanlar, Burkhart’ın elinde neredeyse hiçbir his olmamasına rağmen, cildini uyardıklarında sinirsel bir sinyalin – beyninin onu algılayamadığı kadar küçük olduğunu- hala beynine ulaştığını buldular. Ganzer, Burkhart gibi “klinik olarak tam” omurilik yaralanması olarak kabul edilen insanlarda bile, neredeyse her zaman bozulmadan kalan birkaç sinir lifinin olduğunu açıklıyor. Cell dergisindeki  makalesi, bu sinyalleri beynin cevap vereceği seviyeye nasıl yükseltebileceklerini açıklıyor.

Algılama öncesi dokunma sinyalleri yapay olarak haptik geri bildirim kullanılarak Burkhart’a geri gönderildi. Haptik geri beslemenin bilinen örnekleri, kullanıcının bir şeyin çalıştığını hissetmesini sağlayan bir cep telefonundan veya oyun denetleyicisinden gelen titreşimdir. Bu yeni sistem sayesinde, Burkhart’ın derisinden gelen algısal olmayan dokunma sinyalleri, algılayabileceği yapay dokunsal geri bildirim yoluyla beynine geri dönebiliyor.

BCI sistemindeki ilerlemeler üç önemli gelişmeye yol açtı. Burkhart’ın bir şeyi tek dokunuşla güvenilir bir şekilde tespit etmesini sağlıyorlar: gelecekte bu, bir nesneyi görmeden bulmak ve almak için kullanılabilir. Sistem aynı zamanda hareketin ve dokunmanın aynı anda restorasyonuna izin veren ilk BCI’dır ve hareket sırasında gelişmiş dokunma deneyimi  ona daha büyük bir kontrol hissi verir ve işleri daha hızlı yapmasını sağlar. Son olarak, bu geliştirmeler BCI sisteminin bir nesneyi tutarken veya bir şey alırken ne kadar basınç kullanacağını algılamasına izin verir – örneğin, bir Strafor bardak gibi kırılgan bir nesneyi alırken hafif bir dokunuş kullanarak, ancak ağır bir şey alırken daha sıkı bir tutuşla kavrayarak .

Araştırmacıların uzun vadeli hedefi, laboratuvarda olduğu gibi evde de çalışan bir BCI sistemi geliştirmektir. Kolayca giyilebilen ve çıkarılabilen gerekli elektrotları ve sensörleri içeren yeni nesil bir manşon oluşturmak için çalışıyorlar. Ayrıca bilgisayar yerine tabletle kontrol edilebilen, daha küçük ve daha taşınabilir hale getirilebilen bir sistem geliştirmeyi hedefliyorlar.

Burkhart, “Elimi tek yönlü bir şekilde kontrol etmeme izin vermek için yaratılmış bir cihazdan gelen duyusal bilgilerin olanaklarını görmek inanılmazdı.” şeklinde açıklıyor duygularını.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.