Yeni yapay göz insan gözünden daha işlevsel!

yapay göz insan gözünden daha iyi

Yüksek teknoloji ürünü olan yapay göz, kullanıcısına gerçek insan gözüne benzer bir görüş alanı ve tepki süresi sunuyor.

Bilim insanları henüz biyonik vücut parçalarını oluşturabilecek teknolojiye sahip değiller. Ancak yeni geliştirilen yapay göz, sibernetik organizmaları gerçeğe bir adam daha yaklaştıracak gibi görünüyor.

İnsan gözünün yapısını taklit ederek çalışan cihaz, ışığa karşı oldukça hassas ve gerçek göz küresinden daha hızlı reaksiyon süresine sahip. Elektronik mercek bu özelliklerinin yanında insan gözünden daha keskin görme deneyimi de sunuyor. Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden mühendis ve malzeme bilimcisi Zhiyong Fan, gelecekte bu teknolojinin daha iyi görme protezleri geliştirme ve insansı robot yapımı için kullanılabileceğini söylüyor.

İnsan gözü, geniş görüş alanı ve görüş açısını, göz küresinin arkasında yer alan kubbe şeklindeki retinaya borçludur. Göz küresindeki bu mimariyi taklit etmek isteyen bilim insanları, perovskite adı verilen ışığa duyarlı malzemeden yapılmış nano sensörlerle kaplanan bir yapı oluşturdular. Yapay retinaya bağlı teller, sinir hücrelerinin göz küresinden beyne sinyal iletmesi gibi çalışarak sensörlerden harici devrelere veri gönderir.

İnsan gözünden daha hızlı

Geliştirilen yapay göz küresi, normal insan gözünde 40-150 milisaniyede fark edilen aydınlatma değişikliklerini 30-40 milisaniye içinde algılar. Cihaz aynı zamanda loş ışığa da oldukça duyarlı. 100 derecelik görüş alanıyla insan gözünün 150 derecelik genişliğine ulaşamasa da eski versiyonlarına göre oldukça iyi bir performans sağlıyor.

Gerçek retinada cm² başına 10 milyon ışık algılayan hücre bulunurken, sentetik gözde 460 milyon ışık sensörü yer alıyor. Ancak bu durum, her sensörden ayrı veri okunmasını gerektiriyor. Geliştirilen cihazda ise sentetik retinaya takılan tellerin her biri yaklaşık 1 mm kalınlığında, bu boyut o kadar büyük ki aynı anda birden fazla sensöre veri göndermeye sebep olabilir. Proje ekibi, daha ince tellerin daha yüksek çözünürlük için yapay göz küresine bağlanabileceğini göstermek için 20 ila 100 mikrometre kalınlığında metal iğneleri bağlamak için manyetik alan kullandı.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki elektrik mühendisleri ise, bu çalışmanın geliştirilmesi için yapay insan gözünün arkasındaki nano teller konusunda çok daha verimli bir yola ihtiyaç duyulacağını söylüyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.