Robot hap: Küçük bir cihaz yutun bağırsağınızdaki bakterileri kontrol etsin

Kolonoskopiler kolorektal sağlığı araştırmak için çok önemli, ancak doktorlar geri dönmeleri gerekmeden önce sadece bir yere kadar seyahat edebilirler.

Purdue Üniversitesi’nden biliminsanları, gastrointestinal sistemin geri kalanını görmelerine yardımcı olmak için, diğer ucunuzdan (açık olmak gerekirse: ağzınızdan) giren ve aşağı doğru giderken bağırsak bakterilerini örnekleyen küçük bir cihaz yaptı.

Bu yılın başlarında RSC Advances dergisinde yayınlanan araştırmada açıklandığı gibi cihaz, inerken karşılaştığı herhangi bir sorun kaynağından bakterileri kazıyabilecek. Gastrointestinal sistemin önceden belirlenmiş bir kısmının asitlik seviyesine ulaştığında çözülerek çalışmaya başlayacak ve ilerlemeden önce bakteri numunelerini süngerle alan emici, bebek bezi benzeri bir malzeme ortaya çıkararak çalışıyor.

Biliminsanları, bunun hem geleneksel kolonoskopilere hem de mevcut “kolonoskopi haplarına” göre bir gelişme olduğunu söylüyor, çünkü ne yazık ki hiçbiri fotoğraf çekmenin ötesinde bakterileri gerçekten inceleyemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: DOKTORLAR TÜMÖRLERİ İZLEMEK İÇİN BEDENİNİZE ÇİP TAKMAK İSTİYOR

Purdue mühendisi Rahim Rahimi bir basın açıklamasında, “Kolonoskopi veya kamera hapı kan görürse, o bölgeyi daha fazla araştırmak için örnekleyemiyor.” dedi. “Bir kişinin dışkı maddesinden bakteri örnekleyebilirsiniz, ancak bakteriler gastrointestinal sistem yolu boyunca çok fazla değişiklik gösterebilir. Bu yaklaşımımız teşhis konusunda tamamlayıcı olabilecek. “

Bu son noktayı tam olarak açıklamak gerekirse: Bu yeni cihaz, tıbbi kullanım için onaylanırsa, kolonoskopilere ek olarak hizmet edecek. Herhangi bir teşhis yolunu atlamak için hiçbir şekilde mazeret değil.

Örneğin, bir doktor, rutin bir muayene yaparken olası bir tıbbi sorunu tespit ettiğinde, bazı görüntüler çektikten sonra bu yeni cihazı mikrobiyal düzeyde neler olup bittiğini daha fazla kontrol etmek için kullanabilecek. Ayrıca, kolonoskopinin ulaşamayacağı gastrointestinal sistem bölgeleri için boşlukları da doldurabilecek.

Bu, bir yolu yineleyen teknolojinin neyi başarması gerektiğine dair sağlam bir örnek değilse bile yine de bir şeyi doğru yapıyor : İdeal bir çözümü (bu durumda, kendi sağlığımızı çok daha iyi anlamak) daha önce gelen her şeyi ortadan kaldırmayı amaçlamadan sadece biraz daha erişilebilir hale getirmek.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.