Özçekim sayesinde kalp hastalıkları tespit edilebilecek

Özçekim selfie kalp hastalıkları

Araştırmacılar, bir hastanın yüzünün yalnızca dört fotoğrafını analiz ederek kalp hastalığını tespit edebilen yeni bir derin öğrenme algoritması geliştirdiler. Bu sayede çektiğiniz özçekimler sayesinde olası kalp hastalıkları öngörülebilecek.

Pekin, Çin’deki Ulusal Kardiyovasküler Hastalıklar Merkezi’nin müdür yardımcısı ve algoritma hakkında bir makalenin baş yazarı Zhe Zheng European Heart Journal’a “Bildiğimiz kadarıyla bu, yapay zekanın kalp hastalığını tespit edebilmek amacıyla yüzlerin kullanılabileceğini gösteren ilk çalışma.” şeklinde konuştu.

Araştırmacılar, yeni algoritmalarının, hastaları bir kliniği ziyaret etmeden önce özçekim yapmalarını isteyerek kalp hastalığı açısından taramak için kullanılabileceğini umuyorlar.

Zheng, “Bu, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyan hastaların belirlenmesi için ucuz, basit ve etkili bir yöntem olabilir” dedi. Ancak henüz tam olarak hazır değil. “Bununla birlikte, algoritma diğer popülasyonlarda ve etnik kökenlerde daha fazla iyileştirme ve dış doğrulama gerektiriyor” diye itiraf etti.

Algoritma, yüzdeki incelme veya yıpranmalar, kırışıklıklar, kulak memesindeki kırışıklıklar, göz kapaklarının etrafındaki sarı birikintiler ve korneanın dış kenarlarında beyaz puslu halkalar gibi belirli yüz özelliklerini arayarak karar veriyor.

Dokuz Çin hastanesinde 1000’den fazla hastayı içeren denemeler sırasında, algoritmanın, kalp hastalığı riskini tarayan mevcut yöntemlerden daha iyi performans gösterdiğini tespit ettiler. Kalp hastalığı vakalarının yüzde 80’ini tespit etti ve vakaların yüzde 61’inde kalp hastalığının mevcut olup olmadığını doğru bir şekilde belirledi.

Birleşik Krallık’taki Oxford Üniversitesi’nde kardiyovasküler tıp profesörü Charalambos Antoniades, “Böyle bir yaklaşım, dünyanın yetersiz finanse edilen ve kardiyovasküler hastalık için zayıf tarama programları olan bölgeleri için de oldukça iyi olabilir” dedi.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.