Neuralink 2020 etkinliği: Kafatasına çip takılarak beyin problemleri çözülebilecek!

neuralink etkinliği elon musk

Elon Musk‘ın sahibi olduğu beyin arayüzü girişimi Neuralink gerçekleştirdiği heyecanla beklenen sunumda geliştirdikleri yeni çipin şaşkınlık yaratan özellikleri hakkında daha fazla bilgi duyurdu. Beyne takılacak küçük bir çip sayesinde görme-duyma kaybı, depresyon, anksiyete, bağımlılık gibi nöroloji ve psikiyatri kaynaklı pek çok sorunun çözülebileceği iddia ediliyor. Sunum esnasında canlı hayvanlara takılmış Neuralink çiplerinden gelen eş zamanlı sinyaller de gösterildi.

Neuralink’in geliştirdiği “Link” adındaki çip. Çip kafatasına yerleştirilecek ve beyne yerleştirilen kablolardan alınan sinyalleri işleyerek kulak arkasına takılan arayüze iletecek.

Yatırım sunumu değil

Şirket yöneticisi Elon Musk, sunumun başında yatırım ya da fon beklemediklerini, yeteri kadar fonlarının bulunduğunu fakat Neuralink’te çalışacak yeni çalışanlar aradıklarını belirtti. Yazılım mühendisliği, beyin cerrahisi, çip tasarımı, makine mühendisliği, nörobilim gibi alanlarda çalışanlara ihtiyaçları olduğu ve çalışmak isteyenlerin başvurularını bekledikleri belirtildi.

Neuralink, Elon Musk ve başka yatırımcılar tarafından kurulduğunda dünyanın önde gelen mühendisleri ve beyin cerrahları şirkette çalışıyorlardı, fakat bir süre sonra bu çalışanlar şirketten ayrıldı ve bu ayrılanların bir kısmı ise kendi şirketlerini kurarak Neuralink’e benzer çalışmalarını yapmaya başladılar.

Neuralink çalışanları ise bir yıl içinde 24’ten 100’ün üzerine çıktı. Elon Musk, gelecekte burada binlerce çalışanın olabileceğini belirtti.

Sunumda neler anlatıldı?

Neuralink’in temel amacı beyin ve omur ilik soğanı problemlerini çözebilen teknolojik bir cihaz geliştirmek. Her insanın zamanla görme ve işitme kaybı, hafıza kaybı, kısmi ya da bütün felç, depresyon, kronik uyku sorunları, şiddetli ağrı, anksiyete, bağımlılık, inme veya fiziksel beyin hasarları gibi nörolojik problemler yaşayabiliyor. Bu problemler sonucunda beynimizin topladığı sinyaller doğru algılanamayabiliyor. Elon Musk bu sorunların elektronik birer sorun olduğunu belirtiyor. “Eğer bu sinyaller bir şey sayesinde düzenlenebilirse bu sorunların da çözülmesi mümkündür.”

Güncel tıbbi araştırmalara göre Utah Array adında bir cihaz bu nöro-sinyalleri toplayabiliyor fakat bu çözüm enfeksiyonlara yol açabilmekte ve sadece tıbbi bir uzman tarafından kullanılabilmekte. Şu an kullanılan teknoloji ise gayet zayıf sinyaller toplayarak yeterli bilgi elde edemiyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan sunumda tanıtılan çip ile bugün geliştirilmiş halinin karşılaştırması.

Neuralink’in geçtiğimiz yıl yaptığı sunumda bu teknoloji beyne bağlanan kablolar ve kulak arkasına bağlanan bir arayüz olarak tanıtılmıştı fakat şimdi bu çip küçültülerek kafatasına yerleştirilecek bir hale geldi. Elon Musk, bu çipi beyne takılan küçük kablolu bir Fitbit cihazı olarak tanımladı.

Elon Musk Neuralink çipinin boyutunu gösteriyor.

Cihaz megabit hızında kablosuz bağlantıya sahip olacak ve akıllı cihazlara bağlanabilecek ve vücudun farklı değerlerini anlık olarak ölçebilecek. 23 milimetreye 8 milimetre boyutuyla kafada küçük bir yara gibi gözükecek, neredeyse anlamak çok zor olacak. Şarjı bir gün dayanabilecek ve kablosuz olarak şarj edilebilecek. Ayrıca toplanan veriler de kablosuz olarak aktarılabilecek.

Link çipinin teknik özellikleri.

Neuralink çipi insanlara nasıl yerleştirilecek?

Neuralink çipinin takılması için geliştirilmiş ameliyat robotu.

Sunumda anlatılana göre Neuralink çipleri beyne direkt olarak yerleştirilen kablolardan ve kafatasına yerleştirilen bir çipten oluşuyor. Neuralink’in geliştirdiği bir ameliyat robotu sayesinde kablolar beynin içine yerleştirilecek. Operasyon için öncelikle kafatasının bir kısmı kesilerek kablolar yerleştirilmeye başlanacak. Bu kablolar beyin nöronlarını algılamaya yarayacak. Neuralink’e göre ameliyat robotu sahip olduğu yapay zeka sayesinde beyni tarayarak damarların haritasını çıkaracak ve kabloları damarların olmadığı yerlere yerleştirecek bu sayede ise beyinde herhangi bir kanama ya da deformasyon olmayacak.

Neuralink çip takılma aşamaları.

Yapılacak operasyon Neuralink ameliyat robotu bulunan bir hastanede bir saat içinde gerçekleştirilebilecek ve operasyonu geçiren kişi aynı gün taburcu olabilecek. Bu operasyon için genel anesteziye gerek olmayacak.

Çip takılmış canlı hayvanlar gösterildi

Sunumda ayrıca üzerinde deneyler yapılan hayvanlar da gösterildi. Domuzlar üzerinde yapılan deneylerden dolayı sunumda da bu domuzlar yer aldı. Domuzlardan birine hiç çip takılmamıştı, diğerine bir çip takılmış fakat çıkarılmıştı, diğer iki domuzda ise bir ve iki çip bulunuyordu.

Öncelikle çip takılmamış domuz gösterilerek ne kadar sağlıklı ve hareketli olduğu vurgulandı. Ardından çip takılmış fakat sonra çıkarışmış domuz gösterildi ve ilk domuz gibi hareketli ve “mutlu” olduğu belirtilerek çip çıkarıldığında hayata eskisi gibi devam edilebildiği belirtildi.

Beyninde bir çip bulunan domuza verilen yiyecekleri koklaması ve onlara değmesi esnasında çip sayesinde elde edilen sinyaller görsel olarak gösterildi ve sese dönüştürülerek dinletildi. Ayrıca beyninde iki çip bulunan domuzun beyninden çok daha fazla canlı veri elde edilebildiği ifade edildi.

Neuralink yeni çalışanları bekliyor!

Sunumun başında belirttiği gibi Elon Musk, Neuralink’te çalışarak çipin geliştirilmesine yardımcı olacak yeni kişileri arıyor. Şu alanlarda çalışanların başvuru yapması bekleniyor: Elektronik, biyoloji, robotik, kimya, tıbbi oprasyonlar, yazılım, hayvan bakımı, nörobilim. Bu alanlarda Neuralink’te çalışmak isteyenler engineering@neuralink.com adresine mail atabilirler.

Çipin fiyatı ne olacak?

Elon Musk, şu anki uygulamanın maliyetinin çok yüksek olduğunu belirtse de ileride bunun birkaç bin dolarlık fiyatlara kadar inebileceğini iddia ediyor. Bu sayede Link çipine çok daha fazla kişi çok daha kolay bir şekilde ulaşabilecek.

Neuralink neyi hedefliyor?

2017’de kurulan Neuralink’in amacı insanlarla bilgisayarı birleştiren yüksek hızlı beyin-makine arabirimini geliştirmek. 2020 yılının sonlarında insanlar üzerinde demelere başlamak istediklerini duyurmuşlardı. Geçtiğimiz yıl tanıtılan arayüz bozuk para büyüklüğünde bir çipe dönüştürülmüş durumda. Beyne yerleştirilen elektrotlar kafatasına bağlanan çipe aktarılarak işleniyor ve bluetooth bağlantısı ile akıllı cihazlara bağlanabiliyor. Halen prototip halinde bulunan çip şu an yapılmakta olan benzer araştırmaların çok ilerisinde konumlanmış durumda.

İlk amaçları ise beyin kaynaklı problemleri çözmeyi sağlamak. Başta nörolojik sorunlara çözüm olmak amaçlansa da Elon Musk’a göre yapay zeka gelecekte insan beyninin bir uzantısı olabilir. Musk, amacını bu arayüzü yapay zeka ile birleştirerek yapay zekanın kötüye kullanımını engellemek olarak açıklıyor. “Yapay zekanın gelişimi insanlığı yoketmeye kadar gidebilecek sonuçlara varabilir fakat bu tarz yapay zeka ve insan beynini birleştiren arayüzlerle engelleyebiliriz.”

Hala geliştirme aşamasında olan Neuralink, dünyanın en iyi beyinleriyle birlikte bu misyona katılmak isteyenlere kapısının açık olduğunu belirtiyor.

Neuralink 2020 güncelleme ektinliğinin tamamını izleyebilirsiniz:

Meriç Özadak
Meriç Özadak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon lisans ve Next Akademi yüksek lisans mezunudur. Video ajansı vidyozz'un kurucusudur.