Köpekler koronavirüs ile savaşta bize yardım edebilir mi?

kopek koronavirus

Bilindiği üzere sadık dostlarımız olan köpeklerin koku duyuları son derece iyidir. Ve bu yetenekleri daha insanlar semptom göstermeden hastalığı tespit etmek için kullanabilir. Fransız araştırmacılar, köpeklerin Covid-19’u insanların koltuk altlarından terleterek tespit edebildiklerine dair kanıtlar sunuyorlar. Bir eğitim döneminden sonra, daha önce patlayıcıları ve kolon kanserini tespit etmek için eğitilmiş sekiz köpek , hastalığı çoğu zaman veya her zaman tespit edebildi.

Köpekler, coronavirüs için pozitif veya negatif test eden kişilerin hastane tarafından sağlanan ter örneklerini koklayarak 368 denemeyi tamamladılar. Araştırmacıların köpeklere cevap vermesi gereken ana soru, hastalığa sahip kişilerde ter kokusunun farklı olup olmadığıydı. Ancak eğitimin ilk gününde, köpeklerin uzman burunlarının Covid-19 ter örneklerinde farklı bir şey aldıkları sadece birkaç saat içinde anlaşıldı. Grandjean, köpeklerin hastalığı tespit etmesini sağlamak “çok kolay” diyor.

Köpekleri eğitmek için araştırmacılar insan koltukaltına sürülen gazlı bezleri dört silindir kaba yerleştirdiler. Ve köpek Kovid-19 pozitif olduğunu belirledikten sonra oturması için eğitildi. Yeni çalışmada, kullanılan köpeklerin çoğu, Fransa’da yaygın bir çalışma köpeği olan Belçika Malinois Çobanlarıydı. Ancak çalışma yazarları, birçok köpek ırkının benzer beceriler geliştirebileceğine dikkat çekiyor.

Köpekler insanlardan daha önce Kovid-19’u tespit edebiliyor. Grandjean, ter numuneleri sağlayan bir çiftten bir çift vakanın onu şaşırttığını açıklıyor: İnsanlar Covid-19 için negatif test etti, ancak çalışmadaki her köpek ter örneğini Covid-19-pozitif olarak işaretledi. Grandjean sorunun ne olduğunu bilmiyordu. Bir hafta sonra, hastanedeki baş tıbbi memur onu aradı: Hastalar Covid-19 semptomları ve pozitif tanı ile hastaneye geri döndüler.

“Bu sadece şaşırtıcı,” diyor Grandjean. İleriye baktığımızda Grandjean, Kovid-19’un köpek tespitini incelemeye devam ediyor. Bir sonraki çalışma turunun en az 100 köpek içerebileceğini umuyor ve köpeklerin hastalığı ne kadar doğru bir şekilde koklayabileceğine dair daha iyi rakamlar elde ediyor.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.