Kök hücreden üretilen insan karaciğeri fareye nakledildi

laboratuar faresi

Karaciğer nakline ihtiyaç duyduğunuzu düşünün ve bir donör beklemek yerine, kendi cilt hücrelerinizden bir tanesi yerine yerleştirilebilir. Bilim adamları, uyarılmış pluripotent kök hücrelerden (IPSC’ler) yetiştirilen küçük insanların karaciğerlerini sıçanlara başarıyla naklederek gelecek için oldukça büyük bir adım attılar .

Organ nakli hayat kurtarır, ancak üstesinden gelinmesi gereken engeller vardır. Birincisi, sürekli bir donör sıkıntısı bulunur ve donör bulunsa bile hastanın bağışıklık sistemi genellikle yeni dokuyu reddeder. Bir hastanın kendi hücrelerinden bir yedek organ yetiştirmesi her iki sorunu da çözebilir. Bir hasta ihtiyaç duyduğunda talebi üzerine yapılabilir ve bağışıklık sistemi organı reddetmez çünkü çünkü “kendi” hücrelerini tanıyacaktır. 

Yeni kavram kanıtlama çalışmasında, Pittsburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar, insan hücrelerinden karaciğer büyüttüler ve daha sonra farelere naklettiler. İlk olarak, insan derisi hücreleri gönüllülerden toplanır. Ardından, bunlar IPSC’lere yeniden programlanır, temelde onlara gerekli olan herhangi bir hücre tipine ayrılabilecekleri bir duruma döndürülür. İnsan karaciğer hücreleri daha sonra tüm hücreleri soyulmuş bir sıçan karaciğerine tohumlandı. Bu, organın orijinal yapısını koruyarak, yeni hücrelerin yapışması için iskeleyi geride bırakır.

Araştırmacılar daha sonra bu karaciğerleri beş fareye nakletti ve dört gün boyunca durumlarını gözlemledi. Yeni organlar gözlemlenen tüm zaman boyunca çalışıyordu. Safra asitleri ve üre salgıladılar ve bilim insanları, farelerin kan serumunda insan karaciğer proteinlerini tespit etti.Bununla birlikte, beş farenin hepsinde greftlerin etrafında gelişen kan akışı problemleri oluşmadı. Bu hayvanlar aynı zamanda organ reddine dayanıklı bir şekilde yaratılmıştır, bu nedenle sonuçlar diğer hayvanlarda ümit verici olmayabilir fakat yine de heyecan verici bir ihtimal. Birkaç yıl önce mini kalplere benzeyen bir prosedür gerçekleştirildi. Mini organlar bir gün insan transplantasyonu için uygun hale gelebilir ve sıçanlar içindeki daha insan benzeri organlarda ilaçları test etmek için yararlı olabilirler.

Araştırmanın kıdemli yazarı Alejandro Soto-Gutierrez “Uzun vadeli hedef organ bağışının yerini alabilecek organlar yaratmak, ancak yakın gelecekte bunu nakil için bir köprü olarak görüyorum, örneğin, akut karaciğer yetmezliğinde, tamamen yeni bir karaciğer yerine bir süre hepatik takviye yapmanız gerekebilir.” demekte. Gelecekteki çalışmaların uzun vadeli hayatta kalma ve diğer güvenlik endişelerini araştırmaya odaklanması gerekecektir.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.