Keçi sütünden gen değişimi ile üretilen kanser ilacı

keçi sütü kanser ilacı

Bir ilaç araştırma enstitüsü kanser ilaçlarının yüksek maliyetini azaltmak için, yeni bir şey denemeye karar verdi: ‘Bir laboratuvar kullanmak yerine ilacı üretmek için keçileri genetik olarak değiştirmek.’

New Scientist’e göre, geni değiştirilmiş keçiler sütlerinde kanser ilacı “setuksimab” üretebilir. Öncelikle kolorektal kanseri tedavi etmek için kullanılan, ancak akciğer ve diğer kanserler için de kullanılan ilaç, sigorta olmadan ayda 13.000 dolardan fazla meblağa mal olabilir. Bilim insanları keçilerde ilacı seri üreterek, tedaviyi ihtiyaç duyanlar için çok daha uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirmeyi umuyorlar.

Yeni Zelanda Hükümeti AgResearch Enstitüsü’ndeki araştırmaya liderlik eden bilim adamı Götz Laible: ‘ Hayvanlarda setuksimab yapmak çok daha ekonomiktir, çünkü meme bezleri çok miktarda protein üretebilir’ dedi. Ayrıca Laible setuksimab üretiminde maliyeti düşürmenin, hem kanser hastaları için hem de üreticiler için, araştırmanın ana amacı olduğunu ekledi. 

Stuksimab üretimi oldukça pahalıdır. Çünkü sadece laboratuvar üretim için yeterli değildir. Proteinin kimyasal yapısı oldukça karmaşıktır. Bu sebeple ilaç şirketleri biyolojik sistemleri, özel olarak modifiye edilmiş, kültürlenmiş fare hücrelerinde yavaş ve pahalı işlemleri yapmak için kullanırlar. 

Laible ve ekibi geçen hafta çevrimiçi olarak keçilerin çok fazla ilaç üretebileceğini gösteren çalışmalarını paylaştılar. Ancak ilacın keçi sütü versiyonunun fare hücrelerinde yetiştirilen kadar saf ve etkili olup olmadığını henüz test edemediler. 

Ancak eğer işe yararsa, kanseri tedavi eden keçi sütü, kanser tedavisini daha erişilebilir ve ekonomik hale getirebilir. Gen değişimi sayesinde kanser ilacı üretebilen hayvanların seri üretimine geçilmesinden bahsetmiyoruz bile…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YAPAY ZEKA İLE İNSAN BEYNİNİ BİRLEŞTİREN BİR MATERYAL KEŞFEDİLDİ

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.