İlaç gibi reçeteli bilgisayar oyunu

reçeteli bilgisayar oyunu

ABD’li doktorlar ilk kez bir bilgisayar oyunu reçete edebilirler. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), EndeavorRX’i dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)  olan çocuklar için etkili bir tedavi olarak onayladı

EndeavorRX oyununda 8-12 yaş arası çocukların küçük bir uçağa buzlu nehirler, ateşli volkanlar, orman ağaç evleri ve su altı yolları gibi çeşitli yabancı ortamlarda pilotluk yaptığı oyun seansları içeriyor. Oyun, her kişiye bağlı olarak, potansiyel olarak diğer tedavilerle kombinasyon halinde, DEHB olan gençlerde dikkati artırmak için özel olarak oluşturuldu – kesinlikle her gün tablet ilaç almayı hatırlamaktan çok daha eğlenceli. 

FDA’nın Cihazlar ve Radyolojik Sağlık Merkezi direktörü Jeffrey Shuren, “EndeavorRx cihazı, çocuklarda DEHB ile ilişkili semptomları iyileştirmek için ilaç dışı bir seçenek sunuyor ve dijital terapi ve  terapötiklerin genişleyen alanının önemli bir örneğidir” diyor. “FDA, hastaların güvenli ve etkili yenilikçi dijital terapötiklere zamanında erişmesini sağlayan düzenleyici yollar sağlamaya kararlıdır.”

Yalnızca ABD’de, DEHB’nin 6 ile 11 yaşları arasındaki yaklaşık 4 milyon çocuğu etkilediği düşünülmektedir. Bu duruma sahip olanlar çok yüksek düzeyde aktivite gösterirler ve odaklanma, dikkat etme ve davranışları kontrol etmede güçlük çekerler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ROBOT HAP KÜÇÜK BİR CİHAZ YUTUN BAĞIRSAĞINIZDAKİ BAKTERİLERİ KONTROL ETSİN

FDA, oyunun DEHB’nin çeşitli semptomlarının üstesinden gelmek için sağlık uzmanlarından, ilaçlardan ve çeşitli eğitim programlarından yardım alabilecek daha büyük bir terapötik programın parçası olarak kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Dikkat eksikliği olan çocuklar oturmakta ve talimatları takip etmekte zorlanabilirler – ki bu günlük okul hayatında çok olur – ve tek bir yerde kalıp bir video oyununa odaklanmak bu durumlarda oldukça faydalı olabilir. 

Cortica Sağlık Hizmetleri’nden çocuk nöroloğu Elysa Marco, “DEHB ile yaşayan çocuklar için odaklanma ve dikkat dağınıklığına direnme yeteneklerini geliştirmek, okuldaki günlük işleyişleri ve performansları için kritik önem taşıyor” diyor. “Geleneksel DEHB ilaçlarının aksine EndeavorRx, özellikle dikkatsizliği hedeflemek için tasarlanmıştır.”

Toplamda 600’den fazla çocuğu kapsayan oyun üzerinde yapılan beş çalışmadan sonra FDA onayı verildi. 348 katılımcının dahil olduğu en önemlisi, dört hafta boyunca haftada beş gün EndeavorRx oynadıktan sonra çocukların yüzde 36’sının en az bir objektif dikkat testinde gelişme gösterdiği belirtildi. 

Bu sonuçlar, benzer gelişmeler gösteren kontrol grubundaki (bu gençler, özellikle DEHB’yi hedeflemek için tasarlanmamış bir kelime oyunu oynuyorlardı) çocukların yüzde 21’inden belirgin şekilde daha yüksektir. Bazı çocuklar bir miktar hayal kırıklığı, baş ağrısı, baş dönmesi, duygusal tepki ve saldırganlık yaşadıklarını bildirmiş olsa da, ciddi yan etkiler kaydedilmedi.

Akılda tutulması gereken uyarılar var: Çalışma, video oyununda mali bir payı olan araştırmacılar ve profesyoneller tarafından yürütüldü ve DEHB için ilaç almayan çocuklar üzerinde yalnızca bir ay boyunca test edildi. Çalışmanın kendisi, bulguların EndeavorRx’in yerleşik DEHB tedavilerinin tamamen yerini alması gerektiğini önermek için henüz yeterli olmadığını belirtiyor.

Yine de, doktorlar için halihazırda sahip olduğumuz tedavilerin yanında kullanmaları için faydalı bir araç olabilir ve FDA onayı genellikle hafife alınmaz. Umalım da bilim, özel olarak hazırlanmış video oyunlarının sağlığımız için iyi olabileceği daha fazla yol keşfedebilsin.

EndeavorX geliştiricisi Akili’nin CEO’su farmakolog Eddie Martucci, “EndeavorRx ile, bir durumu tamamen yeni bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olmak için teknolojiyi kullanıyoruz, çünkü doğrudan eğlence hissi veren tıp yoluyla nörolojik işlevi hedefliyoruz,” diyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.