Farelerde denenen COVID-19 aşısı umut vaadediyor

Covid ilaç araştırması

COVID-19 olarak bilinen yeni koronavirüs SARS-CoV-2’ye karşı aşı üretimi için çalışan Pittsburgh Üniversitesi bilim insanlarının deney farelerine enjekte ettikleri aşı, virüsü nötrleyebilecek yeterlilikte antikor üretti.

Diğer bilim insanlarının eleştirilerinden sonra yayınlanacak olan ve EBioMedicine’da yer alan makale, olası bir aşıyı işaret eden ilk çalışma olarak görülüyor. Daha önce görülen SARS-CoV ve MERS-CoV vakaları sırasında temelini attıkları çalışmalar sayesinde hızlı ilerlediklerini söyleyen araştırmacılar, “SARS-CoV-2 ile oldukça benzerlik gösteren önceki iki virüste bulunan s proteinin virüsün bağışıklığını tetiklediği biliniyordu. Bu bilgi bize yeni virüsle mücadelede kolaylık sağladı” diye belirtiyor. ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü, Ulusal Eklem, Kas, İskelet ve Deri Hastalıkları Enstitüsü ile Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından finanse edilen ve kısaca PittCoVacc olarak adlandırılan aşı, mevcut grip aşıları gibi çalışarak bağışıklık oluşturmak için laboratuvar yapımı viral protein parçalarını kullanıyor.

 

SARS-CoV-2 İçin Aşı Üretilmesi

Pittsburgh Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen çalışmada, farelerde test edildiğinde mikroiğnelemeden iki hafta sonra SARS-CoV-2’ye karşı antikor üretmeye başladığı gözlendi. Henüz çok yeni olan antikor üretimi uzun süreli olarak izlenemese de araştırmacılar, MERS-CoV aşısındaki bilgilerinden hareketle fare deneklerinin, en az bir yıl boyunca virüsü nötralize etmek için yeterli düzeyde antikor üretme eğiliminde olduğunu öngörüyor.

Deriye yapışarak etkisini gösteren PittCoVacc aşısında, protein parçaları “hücre fabrikası” denilen SARS-CoV-2 proteinini ifade etmek üzere tasarlanmış hücre katmanı üzerindeki tabakalar tarafından üretiliyor ve oluşturulan mikroiğne dizisi, aşının bir kez üretildikten sonra seri olarak üretime sunulmasını kolaylaştırıyor. Aşı çalışmalarının başlangıcında endüstriyel üretim konularının ele alınması pek rastlanan bir durum değil ancak bu küresel salgın hastalığa karşı hızlı bir şekilde üretilmeye çalışıldığında önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. PittCoVacc aşısının, gama radyasyonuyla sterilize edildikten sonra bile gücünü koruması, insanlarda kullanımına uygun olması açısından da önemli bir ayrıntı.

Araştırmacılar, önümüzdeki birkaç ay içinde insan üzerinde klinik araştırmalara başlamak için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden yeni bir araştırma onayı almayı bekliyor.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.