COVID-19 virüsü artık ses analizi ile tespit edilebiliyor

covid-19 sesli tespit

Carnegie Mellon Üniversitesi ve diğer enstitülerden bir grup araştırmacı, sadece ses analiziyle COVID-19 virüsü tespit edebilen bir uygulamanın ön sürümünü duyurdu.

COVID-19 virüsünün en ucuz ve hızlı şekilde tespit edilmesi için pek çok cihaz ve test üzerine araştırmaların sürdüğü bugünlerde, Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir mühendis ekibi, COVID ses dedektörü uygulamasının ön çalışmalarını yayınladı. Henüz deneme aşamasında olan uygulama için daha fazla veri toplayarak doğruluğunu geliştirmeye çalışan ekip, uygulamanın virüsün yayılımını izlemek için faydalı bir araç olacağını düşünüyor.

Akıllı telefon veya mikrofonlu bir bilgisayar ile kullanılabilen uygulamada, kullanıcıdan birkaç kez öksürmesi, sesli harfleri söylemesi ve alfabeyi okuması isteniyor. Daha sonra algoritma, kullanıcının COVID-19 virüsünü taşıma olasılığını ifade eden bir puan veriyor. COVID-19 hastasının oldukça belirgin bir öksürüğünün olmasından yola çıkan araştırmacılar, akciğere yerleşen bu virüsün solunum şekli ve seste önemli bulgular ortaya koyduğunu düşünüyor. Uygulamanın verdiği sonuçların kesinlikle onaylanmış sonuçları ifade etmediğini vurgulayan araştırmacılar, uygulamanın test sonucu olarak gösterdiği puanın sesleri kaydedilen diğer COVID-19 vakalarıyla ne kadar eşleştiğini gösterdiğini söylüyor. Uygulamanın kamu yararına sunulabilmesi için sonuçların tıp doktorları veya sağlık kurumları tarafından onaylanması gerekiyor. Bu onay gerçekleşene kadar kesin olmayan, deneye dayalı bir sonuç veren uygulama için proje ekibi, kullanıcıları uygulamanın verdiği puana dayanarak bir karara varmamaları konusunda uyarıyor.

Uygulamanın mevcut küresel kriz ortamına yardım etmek için önemli bir girişim olduğunu düşünenlerin yanı sıra, laboratuvar sonuçlarının yerine geçemeyeceğini ve koruyucu ekipman, solunum cihazı gibi kritik eksikliklerin yaşandığı salgın ortamında böyle bir girişimin asıl odak noktasından kopmaya sebep olduğu da düşünülüyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.