Biliminsanları kan testiyle Alzheimer’ı teşhis etmeyi başardı

alzheimer kan testi

Alzheimer hastalığını teşhis edebilmek için birçok yöntem bulunuyor ancak bu yöntemler kolay bir şekilde uygulanamıyor ve uzun bir süreç gerektiriyor. Geliştirilen yeni bir yöntem ise Alzheimer hastalığının yüksek oranda doğrulukla hızlı bir şekilde tespit edilebilmesinin önünü açıyor.

Uzun bir süredir Alzheimer hastalığının kan testiyle teşhis edilebilmesiyle ilgili olarak çalışmalar yapılıyordu. Fakat uzmanlar bu testlerin doğruluk oranının düşük olabileceği yönünde uyarılarda bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan rapor, çalışmaların heyecan verici bir noktaya ulaştığını ortaya koydu. Buna göre kan testiyle Alzheimer ve türevi hastalıkların yüzde 89 ile yüzde 98 arasında doğrulukla tespit edilebilmesi mümkün oluyor.

Kan testiyle yapılan Alzheimer testinin doğruluk oranından çok memnun olduklarını dile getiren Amerikan Alzheimer Derneği baş bilim insanı Maria Carillo, daha önceki çalışmalarda bu orana hiç ulaşılamadığına dikkat çekiyor.

Ulusal Yaşlanma Enstitüsü Dr. Eliezer Masliah da bu konuda Carillo’nun görüşüne katılıyor. Ulaşılan verilerin cesaret verici olduğunu belirten Masliah, yeni tekniğin öncekilere göre daha hassas ve doğru sonuçlar verdiğini ifade ediyor. Yeni test yönteminin daha fazla sayıda ve birbirinden farklı nüfuslarla denenmesinin önemli olduğunu da sözlerine ekliyor.

Koronavirüs nedeniyle internet üzerinden düzenlenen Alzheimer Derneği Uluslararası Konferansı’nda çalışmayla ilgili detaylar paylaşıldı. Yayınlanan raporda Alzheimer hastalığında beyne hasar veren iki proteinden biri olan amiloid’in kan testinde teşhis edilebildiği belirtildi. Yeni çalışmada ise tau proteinin bir formu olan p-tau217 proteini sayesinde Alzheimer hastalığının çok daha kolay bir şekilde teşhis edilebildiği ifade edildi. P-tau217 testlerinin beyin taraması ve kemik testlerle benzer bir doğruluk oranıyla Alzheimer’ı tespit edebildiği dile getirildi.

İsveç, Arizona ve Kolombiya’da toplam 1400 kişiyle yapılan testlerde farklı niteliklere sahip insanlarda testin doğruluğu ispatlanmaya çalışılıyor. Test yapılan kişiler arasında ağır ve hafif fiziki engeli bulunanlar, Alzheimer hastaları ve diğer nörolojik hastalığa sahip bireyler de bulunuyor. Çalışmalar tamamlandığında kan testinin doğruluğuyla ilgili daha net veriler elde edilebilecek.

Henüz araştırma aşamasında olan P-tau217 kan testinin doğruluk oranı güven verici seviyede kalmaya devam ederse iki yıl içerisinde testin kullanıma açılabileceği belirtiliyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.