3D baskıyla üretilen uygun fiyatlı özel protezler

3d baskı protez

Dünyada pek çok insan uzuv kaybı ile yaşamlarını sürdürmek ve kayıpların getirdiği travmalarla mücadele etmek durumundalar. Yüksek maliyetli protezler ise bu travmaları arttıran sebeplerden birini oluşturuyor.

Kol veya bacak gibi karmaşık uzuvlar için üretilen protezler, yüksek fiyatlarla satılır ve sağlık sigortaları bu protezleri karşılamayabilir. Yetişkinler için durum tek protez alımıyla görece kolaylaşabilirken, çocuklarda büyüdükçe değiştirilmesi gereken protezler yüz binlerce dolar masrafa yol açar.

Unlimited Tomorrow” isimli yeni bir girişim ise son teknolojiden faydalanarak bu sorunu çözmeyi amaçlıyor. New York’a yakın bir bölgede bulunan şirket, 23 yaşındaki Easton LaChappelle tarafından kuruldu. İlkokuldan beri robotik ve protezlerle ilgili olan LaChappelle, 2014 yılında bu girişimi kurarak çalışmalarına başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 3D YAZICILARIN KULLANIM ALANLARI

Altı yıllık ar-ge çalışmalarından sonra, şirket TrueLimb adlı ürününü geçen ay piyasaya sürdü. Şirket bu yeni protezi, kullanıcıya uzaktan takılabilen, uygun fiyatlı ve yeni nesil bir protez kol olarak tanımladı.

TrueLimb

TrueLimb’in özelleştirilmesi ve üretimi için kullanılan teknoloji maliyeti düşürmesi ve kullanıcının deneyimini iyileştirmesi açısından oldukça etkileyici. Yeni başlayan bir hasta, protez için tüm satın alma, boyutlandırma ve özelleştirme süreçlerini uzaktan yürütebiliyor. Potansiyel kullanıcılar uygunluk formunu doldurduktan sonra, şirkete diğer sağlıklı uzuvlarıyla ilgili bilgi verir. Daha sonra şirket, onlara sağlıklı uzuvlarını taramak için kullandıkları 3D tarayıcı gönderir.

Şirket toplanan tarama verilerini, kullanıcıya özel bir protez tasarlamak için kullanır. Daha sonra üzerilen 3D özel protezin yazdırılmasıyla kullanıcı uygun fiyatlı proteze ulaşmış olur. Unlimited Tomorrow’un kurucusu, maliyetin düşük olmasının üründeki her parçayı kendileri üretmeleri sayesinde gerçekleşebildiğini belirtiyor. Aracı tedarikçilerin olmayışı, ürünlerin kullanıcıya daha uygun fiyatla ulaştırılabilmesini sağlıyor. LaChappelle. “Pahalı sensörler veya elektronik cihazlar yapmak için başka bir protez üreticisine güvenmiyoruz. Doğrudan tüketiciye giderek, genellikle maliyetleri artıran tüm aracılardan kurtulduk” diyor.

Unlimited Tomorrow, özellikle çocuklar için protez üretmeye odaklanmış durumda. Protez kullanan çocuklar büyüdüklerinde mevcut TrueLimb protezlerini şirkete yollayabiliyor. Büyümesi gereken parçaları değiştirip yeni cihaza entegre eden şirket, böylece protezin tamamen değişmesi maliyetinden de kaçınmış oluyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.