Yenilebilir jelibon robot

yenilebilir jelibon robot

Gerçek organizmaları taklit eden yumuşak, yenilebilir robotlar hayvanlara ilaç vermek için kullanılabilir. Bu, biyolojik olarak parçalanabilen jelden yapılmış yeni bir malzemenin potansiyel bir uygulamasıdır.

Avusturya’daki Johannes Kepler Üniversitesi’nden Martin Kaltenbrunner “Soru şu ki, kullandığınızda aynı zamanda çok güvenilir bir malzeme geliştirebilir miyiz, ancak bir kez tetiklendiğinde tamamen bozulabilir mi?” diyor. 

Kaltenbrunner ve meslektaşları, bakteriyel büyümeyi durdurmak vegliserolü önlemek ve dehidrasyonu önlemek için sitrik asit – vücut tarafından tamamen bozulabilen jelatin de dahil olmak üzere, yemek için güvenli olan maddelerden bir jel yarattılar.Biyojel, atık suda yaygın olarak bulunan bakteriler tarafından yenilmek üzere tasarlanmıştır, yani, örneğin düzenli depolama sahasında biterse doğal olarak parçalanır, ancak aksi takdirde stabil kalır. Yani robotlar çöp kutusuna atıldıktan sonra hızla parçalanacaklar. Laboratuar testlerinde, araştırmacılar jelin bir yıldan fazla bir süre boyunca kurumadığını veya özelliklerini kaybetmediğini keşfettiler.

Araştırmacılar, bir filin gövdesini taklit eden bir robot yapmak için jeli kullandılar. Kurumadan veya çatlamadan 330.000’den fazla kesintisiz harekete dayanabileceğini buldular. Ayrıca geri bildirim ve kontrole izin vermek için sensörleri entegre ettiler, jelden yapılmış başka bir robota, bir oyuncak file, gövdesiyle nesneleri tutmasına izin veren bir basınç sensörü eklediler.

Jelatin yenilebilir olduğundan, biyojel, av veya yiyecek olarak gizlenmiş bir robotun yaratılmasıyla hayvanlara ilaç verilmesinde de yararlı olabilir, diyor Martin Kaltenbrunner. Ayrıca daha güvenli çocuk oyuncakları yapmak için de kullanılabilir. Ancak elektronik cihazlar ve sensörler şu anda yenilebilir durumda değildir.

İsviçre’nin Lozan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Dario Floreano, “Jelatin, biyolojik olarak parçalanabilen diğer elastomerlere kıyasla çok yönlülüğü, üretim kolaylığı ve düşük maliyeti ile öne çıkıyor. Bu çalışma önemlidir, çünkü yeni nesil giyilebilir sensörlerin ve bilgi işlem cihazlarının yolunu açar.” demekte.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.