Yeni 3D beton yazıcı inşaatta yeni bir dönem başlatabilir

3d yazıcı bina inşaat

3D baskı günümüzde tıptan imalata kadar endüstrilerde yaygındır, ancak şimdiye kadar 3D baskı sistemlerini inşaat endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak için ölçeklendirmek zordu.

Mevcut 3D baskı sistemleri çoğunlukla küçük ölçekli ürün prototiplemesi için tasarlanmıştır, ancak teknolojinin evler, bisikletçi köprüleri, binaların prefabrik bölümleri ve diğer inşaat projeleri inşa etme talebi vardır.

İnşaat sektöründe 3D yazıcılar

Brunel Üniversitesi Londra’da elektronik ve bilgisayar mühendisliği doktora öğrencisi Abdulrahman Albar, “İnşaatta 3D baskı, pazara sunma süresini kısaltarak, israfı azaltarak ve daha fazla tasarım özgürlüğüne izin vererek yapı sektöründe verimliliği artırmak için önemli bir potansiyel sunuyor” dedi. . Ancak bu potansiyele ulaşmak için yeni 3D yazıcılar daha büyük, daha güvenilir olmalı ve beton yapmak için kullanılan malzemelerin akışını doğru bir şekilde kontrol edebilmelidir.

Bu zorluğu karşılamak için, Albar ve Brunel’den bir araştırma ekibi, çıktı işlemi sırasında harcı nozüle ileten bir ekstrüder ve malzemelerin akışını daha iyi kontrol eden bir kazıyıcı içeren yeni bir 3D yazıcı geliştirdi.

3D yazıcılarını test etmek için Brunel ekibi, dikdörtgen bloklarla başlayıp daha karmaşık geometrik şekillere ilerleyen çeşitli bilgisayar destekli tasarım modelleri yazdırdı. Çoğunlukla, birkaç ayarlama ile, sonuçlar tasarımlarla iyi eşleşti. Ekstrüzyon kontrolünde ilave iyileştirmeler yapıldıkça, bu baskı sistemi, çalışmaya göre geometrik olarak daha doğru yapılar elde edebilecektir. Araştırmacılar, sistemin diğer malzemeleri basmak için genişletilebileceğini ve hafif donanım değişiklikleri ile büyütülebileceğini söyledi.

Albar, şu an itibariyle, bu yeni yazıcı dahil 3D yazıcıları çalıştırmak için bir robot uzmanına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ekibinin ileriye dönük ana hedeflerinden biri, daha fazla insanın operatör olarak eğitilebilmesi için yazdırma sürecini otomatikleştirmektir.

“Teknoloji hala yeni,” diyor Albar. “Teknolojinin daha iyi otomasyonla gelişmesini bekliyoruz.”

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.