Yapay zeka tabanlı ‘dokunmatik olmayan dokunmatik ekran’

dokunmatik olmayan dokunmatik ekran

Otomobillerde kullanılmak üzere geliştirilen bir “dokunmatik olmayan dokunmatik ekran”, COVID-19 sonrası dünyada, patojenlerin yüzeylere bulaşma riskini azaltarak yaygın uygulamalara sahip olabilir. Patentli teknoloji olarak bilinen “öngörü dokunuş,” Jaguar Land Rover işbirliğiyle bir araştırma kapsamında Cambridge Üniversitesi’nde mühendisler tarafından geliştirildi. Kullanıcının eli ekrana dokunmadan önce doğru öğeyi seçerek dokunmatik ekranlarda veya kontrol panellerinde kullanıcının hedeflediği hedefi tahmin etmek için yapay zeka ve sensör teknolojisinin bir kombinasyonunu kullanılıyor.

Giderek daha fazla sayıda binek otomobiller, eğlence, navigasyon veya sıcaklık kontrol sistemlerini kontrol etmek için dokunmatik ekran teknolojisine sahiptir. Ancak, kullanıcılar genellikle doğru öğeyi – örneğin hızlanma veya yol koşullarından kaynaklanan titreşimler nedeniyle gözden kaçırabilir ve yeniden seçmek zorunda kalır. Bu durum da dikkatlerinin yoldan çekilmesi anlamına gelir ve kaza riskini artırır. Laboratuar tabanlı testlerde, sürüş simülatörlerinde tahmini dokunmatik teknolojisi, işaretleme görevinin başında kullanıcının amaçladığı hedefi yüksek doğrulukla tahmin etme yeteneği nedeniyle etkileşim çabasını ve süresini % 50’ye kadar azaltabildi.

Dünyadaki karantina kısıtlamaları hafiflemeye devam ederken, araştırmacılar teknolojinin COVID-19 sonrası bir dünyada da yararlı olabileceğini söylüyor. Birçok günlük tüketici işlemi, dokunmatik ekranlar kullanılarak gerçekleştirilir: tren istasyonlarında veya sinemalarda, ATM’lerde, havalimanlarında check-in kiosklarında, süpermarketlerde self servis kasalarda. Bir dokunmatik ekrana veya diğer etkileşimli bir ekrana dokunma ihtiyacını ortadan kaldırmak, soğuk algınlığı, grip veya hatta koronavirüs gibi patojenlerin yüzeylerden yayılma riskini azaltabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MICHIGAN EYALETİ OTONOM ARAÇLAR İÇİN OTOYOL YAPACAK

Ek olarak, teknoloji akıllı telefonlara da dahil edilebilir ve yürürken veya koşarken faydalı olabilir ve kullanıcıların herhangi bir fiziksel temasa ihtiyaç duymadan öğeleri kolayca ve doğru bir şekilde seçmesine olanak tanır. Engebeli bir yolda hareket eden bir araba gibi durumlarda veya kullanıcının Parkinson hastalığı veya serebral palsi gibi titremeye veya ani el sarsıntılarına neden olan bir motor engeli varsa bile işe yarar.

Projeyi yöneten Cambridge Mühendislik Bölümü’nden Profesör Simon Godsill, “Dokunmatik ekranlar ve diğer etkileşimli ekranlar, çoğu insanın günde birkaç kez kullandığı bir şeydir, ancak hareket halindeyken kullanmak zor olabilir, insanlar ister araba kullanırken ister koşarken telefonunuzdaki müziği değiştirmek için kullanılabilirler. Ayrıca bazı patojenlerin yüzeyler yoluyla bulaşabileceğini biliyoruz, bu nedenle bu teknoloji bu tür bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.”

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.