Birileri bizi gözetliyor: Video gözetim pazarının değeri 75 milyar dolar olacak!

cctv gizli kamera gözetleme
Fotoğraf kaynak: unsplash.com

Araştırmalara göre, kamera, monitör, video yönetim sistemleri ve servislerinin 2020 yılındaki 45.5 milyar dolardan %10 büyüme ile 5 yıl içinde 74.6 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor.

Kamu güvenliği ilk ilgili endişelerin yanı sıra IP kameraların artması, kablosuz ve gizli kameralara olan talebi arttırdı. Yapay zekaya olan ilginin artması da piyasanın gelişmesi için önemli bir faktör.

Piyasada donanım segmentinin büyümesi, güvenlikle ilgili çeşitli uygulamalarda kamera kullanımının aşırı oranda artması olarak görülüyor. Daha güvenli ortamlar sağlamak için hükümetlerin girişimleri, akıllı şehir projelerinin artması ve düşük maliyetli kameraların kullanılabilirliği bu pazarın büyümesini yönlendiriyor.

Altyapı sektörünün yıllık bileşik büyüme oranı en yüksek

Altyapı sektörü, ulaşım ve şehir gözetimi, halka açık yerler ve kamu hizmetleri gibi uygulamaları kapsıyor. Halka açık yerlerde güvenli ortam sağlanması için artan ihtiyaçlar, bu piyasayı yönlendiren en itici faktör olarak görülüyor. Bu yüzden ulaşım ve şehir gözetimi uygulamalarındaki video gözetim pazarının 5 yıl içinde yıllık bileşim büyüme oranının en yüksek miktarda olması bekleniyor. Ulaşımın içine aldığı toplu taşıma, otobüs durakları gibi alanlar hırsızlık, terör saldırıları gibi güvenlik tehditlerine çok açık olması bu durumu gösteriyor.

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde artan akıllı şehir projeleri ve halka açık yerlerde güvenlik sistemlerine duyulan ihtiyaç, olayların çözülme süresinde fırsat sağladığı için pazarı bu yönde ilerletiyor.

Fotoğraf kaynak: unsplash.com

APAC bölgesinde video gözetim pazarı büyüyecek

Doğu Asya, Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Okyanusya bölgelerini kapsayan kısaca APAC olarak adlandırılan bölgede, artan güvenlik endişeleri nedeniyle video gözetim sistemleri kullanımının artması bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerde, video gözetim pazarının büyümesini altyapı ve şehir gözetimi iyileştirmeleri sağlıyor.

Dünya gneelinde video gözetim pazarında önemli rol oynayan şirketler ise şu şekilde sıralanıyor: Hikvision (Çin), Dahua Technology (Çin), Axis Communications (İsveç), Bosch Güvenlik ve Güvenlik Sistemleri (Almanya), Hanwha Techwin (Güney Kore), Avigilon, Motorola Solutions Company (Kanada) , FLIR Systems (ABD), Honeywell Ticari Güvenlik (ABD), Panasonic i-PRO Algılama Çözümleri (ABD), Pelco (ABD), Ajan Video Zekası (ABD), CP Plus (Hindistan), Genetec (Kanada), Huawei Technologies ( Çin), NEC (Japonya), Nice Systems (İsrail), Qognify (ABD), Tiandy Technologies (Çin), VIVOTEK (Tayvan) ve Zhejiang Uniview Technologies (Çin).

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.