Gerçeğe en yakın oyun grafikleri: Unreal Engine 5

unreal engine 5 bilgisayar oyun motoru

GTA V’i geçtiğimiz gün ücretsiz bir şekilde dağıtan Epic Games, bugün yeni Unreal Engine 5’i duyurdu. PlayStation 5’te çalışan demosunda gelecekte bizi nasıl bir oyun deneyiminin beklediğini gösteren Epic Games, kullanıcıların oldukça heyecanlandırdı. 

Yayınlanan demoda oyun karakteri bir mağaraya giriyor ve etrafındaki harabe yıkılırken bulduğu bir dağ geçidi sayesinde oradan ayrılıyor.

Unreal 5 ile ilgili açıklama yapan Epic Games CEO’su Tim Sweeney, PlayStation 5’in SSD’sinin, Unreal Engine 5 kullanılarak etkileyici dünyalar yaratmada önemli bir adım olduğunu söyledi. Bu özelliğin PC’lerde çalışmayacağını söylemesinin ardından, oyun motorunun demosunun bilgisayarda çalışması için gereken konfigürasyonları açıkladı.

Hazırlanan tanıtım videosunda kullanılan detaylar gayet göz alıcı.

Tim Sweeney yaptığı açıklamada Unreal Engine 5’i çalıştırmak için Nvidia’nın amiral gemisi ekran kartı olan 2080Ti’ın şart olmadığını, Sweeney, Nvidia RTX 2070’in dahi Unreal Engine 5’in teknik demosunu oldukça iyi bir performansla çalıştıracağını ayrıca, Epic Games CEO’su, üstün performans elde etmek ve demonun ayrıntılarını görmek için SSD veya NVMe’nin kullanılması gerektiğini de söyledi.

Epic Games, Unreal Engine 5’i tüm yeni nesil platformlar ve bilgisayarlar için optimize edecek. Bu da yeni platformlarda çalışan oyunların neredeyse bütün platformlarda aynı ayrıntılara sahip şekilde görülmesini sağlamayı planlıyor.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.