Türk yazılımcılar teması azaltın dedi

nfsread uygulaması

Pasaport ve kimlik sorgulanabilen uygulama Türk yazılımcılar tarafından geliştirdi.

Yeni tip koronovirüsle (Covid-19) mücadelede sosyal mesafenin önemi çok büyüktür. Salgında teması azaltmalı ve önlemlerimizi almalıyız. Bir süre evlerimizde kalarak bu gibi sorunlara çözüm bulduk. Havaların ısınmasıyla bu çözümlere bir engel oluştu.  Büyük bir kesim tatil bölgelerine yöneldi.  Fakat kendimizi otel rezervasyonlarını, havalimanındaki resmi işlemleri nasıl yapacağımıza dair birçok soruya cevap ararken bulduk. Tam da bu konuda Türk yazılımcıları devreye giriyor. Türk yazılımcılar temassız olarak pasaport ve kimlik sorgulanabilen uygulama geliştirdiler. Uygulama, otel rezervasyonları, gümrük girişleri, havalimanında resmi işlemlere kadar kullanılabilecektir. Ayrıca kişisel verileri gözeterek işliyorlar. Kontrol edilen kimlik veya pasaport bilgileri entegre edilen sisteme gönderiliyor. Bu uygulamayı kullanan kişiler temastan kaçınmış ve sorularına cevap bulmuş oluyorlar. 

Tüm sorularımıza cevap bulduk ama uygulamaya güvenebilir miyiz? İşte bu sırada da Genel Müdür Akif Akıncı devreye giriyor. Akıncı, “Geliştirdiğimiz program NFCread adında ve yayında olan bir program. Bu uygulama ile kişiler kimse ile temas kurmadan doğrudan kimliklerini veya pasaportlarını okutarak ilgili firmalara aktarabiliyorlar. Fotokopi diğer işlemler de bu vesile ile ortadan kalkıyor. Programın ilgili firma veya kuruluş ile entegrasyonu sağlandıktan sonra kontrolü sağlayacak görevlinin, sadece yapacağı tek işlem kimlik veya pasaportun ön sayfasını telefona okutuyor. Devamında yine hiçbir temas kurmadan NFC özelliği ile çip içerisinden biyometrik fotoğraf gibi daha fazla bilgiyi cihaza alınıp ilgili firma veya kuruluşa aktarılabiliyor. Bu sayede alınan bilgi söz konusu evrakın sahte olmadığı anlaşılıyor” diyor. Uygulama hem pratiklik katıyor hem de temastan kaçınmış oluyoruz. Peki bilgilerimiz uygulamanın içerisinde kalıyorsa. Böyle dediğinizi duyar gibiyim. Bu konuda da Akıncı, kontrol edilen pasaport veya kimlik bilgilerinin Kişisel Koruma Kanunu gözetilerek cihazda tutulmadığını, entegre edilen firma veya kuruluşa gönderiminin gerçekleştirildiğini belirtiyor. Hiç tereddüt etmeden uygulamayı kullanabilirsiniz. 

Dev kadroyla büyük işler

Akıncı, 10 kişilik yazılım ekibiyle çalışmayı gerçekleştirdiklerini, 6 yıl bu tarz çalışmalar uğraştıklarını ve bu süreçte faydalı olabileceğini düşündüğünü vurguluyor. Bu salgında teması en aza indirmek için hazırlanan bu uygulama, 10 kişilik bir ekibin geçmiş tecrübelerine dayanarak oluşturuluyor. 

Uygulamanın temassız özeliği bazı kurum ve kuruluşlarını dikkatini çekiyor. Bu salgında teması ortadan kaldırmak için birbirlerini destekliyorlar. Akıncı, banka ve GSM operatörleri gibi özel kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtiyor. 

Akıncı, “Programımız yerli girişim ve yazılım olmasından dolayı temas şartını ortadan kaldırmak isteyen meslektaşlarımız da bizimle iletişime geçmiş durumdalar. Onlar da müşterilerine bu hizmeti sağlayarak operasyonlarını gerçekleştirmek istiyorlar” diyor. Bu uygulamayı daha çok kesime uyarlamaya çalışıyorlar. Uygulama İOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. Bu salgında temastan kaçının ve sağlıklı kalın.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.