Suudi Arabistan sıfır karbon emisyonlu “Çizgi Şehir” inşa ediyor

Suudi Arabistan Çizgi Şehir

Suudi Arabistan, “The Line” adlı sıfır karbon emisyonuna sahip olacak şehir projesini açıkladı. Dikkat çeken adından da anlaşılacağı gibi, sıra dışı metropol, yüz milden daha uzun düz bir çizgi üzerine inşa edilecek.

Suudi veliaht prens Muhammed bin Salman tarafından yapılan bir açıklamaya göre, alışılmadık şehir “sıfır araba, sıfır sokak ve sıfır karbon emisyonu” içerecek ve dünyanın dört bir yanından bir milyon nüfusa ev sahipliği yapabilecek. Reuters’ın haberine göre, Suudi Arabistan’ın petrol ihracatına ekonomik bağımlılığını sona erdirmek amacıyla planlanan şehir, kuzeybatı Suudi Arabistan’da yarım trilyon dolarlık yeşil enerjili iş bölgesi olan NEOM’daki ilk gelişme olacak.
The Wall Street Journal’ın 2019’da paylaştığı haberindeki gibi, Suudi Arabistan’ın şehir için pek çok fütüristtik fikri var, yapay ay, yapay yağmur, robot hizmetçiler- insan gen düzenleme klinikleri gibi şeyler için yapılan planlardan bahsetmeye gerek yok.

Bin Salman, The Line’daki her şeyin “eve beş dakikalık yürüme mesafesinde” olacağını iddia ediyor. 100 mil uzunluğundaki bir şehirde bunun nasıl olacağı hâlâ belirsiz, ancak Bin Salman bir uçtan diğerine geçmenin sadece 20 dakika süreceğini belirtti.

Bu ulaşım hayali ise, şehir parçalarını birbirine bağlayan yüksek teknolojili bir ulaşım yolu olan “The Spine” sistemi sayesinde. Bu yeraltı “Omurga katmanı”, resmi belgelere göre “ultra yüksek hızlı geçiş” ve “Yapay zeka destekli taşıma” konularına odaklanıyor.

Bin Salman, “Tarih boyunca şehirler vatandaşlarını korumak için inşa edildi. Sanayi devriminden sonra şehirler makinelere, arabalara ve fabrikalara insanlara öncelik verdi.” Şeklinde önemli açıklamalarda bulundu.

Bin Salman ayrıca, dünyanın en gelişmiş şehirlerinde insanların “hayatlarının yıllarını işe gidip gelerek geçirdiklerini” savundu ve 2050’ye kadar bu eğilimin iki katına çıkacağını belirtti. Ve bu uzun, üzücü iş yolculuklarıyla, daha fazla insan kirlilikten ölecek.
Prens, her yere beş dakika içinde gidebilmenin ölümcül trafik kazalarını da sınırlayacağını söyledi.

Planlar internette büyük şüphelerle karşılandı ve bazıları bunu uluslararası yatırımı çekme anlamında boş bir girişimden daha fazlası olmadığını söyledi.

The Economist muhabiri Gregg Carlstrom konu ile ilgili tweet’inde, “NEOM’la ilgili her şey, sabah 4 gibi [Orta Doğu Yayın Merkezi’nde] bir bilim kurgu filmi izleyen ve ‘harika görünüyor, hadi 100 milyar dolar atalım’ diyen bir Suudi yetkili tarafından hayal edilmiş gibi görünüyor.” dedi.
İnsan hakları savunucuları da çifte standarda dikkat çekti.

Kadın hakları savunucusu Reem Abdellatif, “The Line projesi, Muhammed bin Salman’ın başarısız olan NEOM projesini yeniden markalaştırmak için yaptığı umutsuzca bir girişim. Yerel kabilelerin zorluklarıyla karşı karşıya kalan ve yatırımları çekemeyen Muhammed bin Salman, ekonomik sorunları çözmek için bir kez daha eski hilelerini kullanıyor. Önce evini temizle.” diye tweet attı.
Bütün eleştirilere rağmen, 2021’in başlarında başlaması düşünülen inşaatın, yerel ekonomiye ve 38.000 kişiye 48 milyar dolar katkıda bulunması bekleniyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.