Sürücüsüz taksiler Çin’lilerin hizmetinde

Çin otonom taksi

Çin, koronavirüsten sonra hızla toparlanmaya devam ediyor. Çin halkı ilk kez büyük bir sürüş platformunda kendi kendine giden taksiyle tanışacak!

Şangay sakinleri, insansız sürüş teknoloji şirketleri olan AutoX ve AutoX RoboTaxi, Alibaba Group’un Amap mobilite platformu ile ortak oldu ve bizlere, kendi kendini süren taksi için imkanlar sunuyor. Bu Çin için bir ilk. Araç, azami 50 mil/s hıza çıkabiliyor.

Kullanıcılar Binme ve inme konumlarını girerek, Amap mobil uygulaması üzerinden işlem yapabilecekler. Daha sonra mevcut araçlar listelenir. Yolcu dilediği taksiyi seçebilir. Diğer kendi kendine giden taksi hizmetlerinden farklı olarak, AutoX araçları kullanıcıları sabit yolculuklarla sınırlamaz ve şehrin herhangi bir yerinden kalkış yapabilir.

AutoX ve Amap, Nisan sonunda erken erişim sürücülerini kabul etmeye başladı ve hizmet ilk deneme tamamlandıktan sonra herkese açılacak. Şangay’da halka açık yollarda 100 RoboTaxis olması planlanıyor. Tüm trafik verilerini toplayabilmesi için ise, 5G tabanlı V2X teknolojisi üzerinden karayolu altyapısı yapılacak.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.